Ailevi akdeniz ateşli hastalarda nötrofil fonksiyonlarının göstergesi olarak nötrofillerde kalsiyum sinyali ve oksidatif stres üzerinde kolşisinin etkisinin araştırılması
The Effects of colchicine on calcium signaling and oxidative stress as a neutrophil function indicators in patients with familial Mediterranean fewer
- Tez No: 267241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN, PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA); tekrarlayan ateş, peritonit, sinovit, plörit ve nadiren perikardit atakları ile karakterize otozomal resesif geçişli genetik bir hastalıktır.Hastalığın ve aktivasyonların patogenezinde birçok mekanizma ileri sürülmüşse de neden tam olarak bilinmemektedir. Ataklar esnasında nötrofillerin kemotaktik aktivitesi ileri derecede artmıştır. Tutulmuş olan dokularda belirgin nötrofil hakimiyeti mevcuttur. Bu durum hastalığın aktivasyonunda nötrofil aktivasyonunun rolünü düşündürmektedir. Ayrıca nötrofil aktivasyonunda oksidatif streste artış ve sitozole kalsiyum (Ca+2) girişi rol almaktadır.Bu çalışmaya 6 AAA atak, 6 remisyon, 6 aktif hasta ile 6 sağlıklı birey olmak üzere 24 kişi alındı. Oksidatif stresi değerlendirmek amacıyla lipid peroksidasyonu (LPO) göstergesi olan Malonildialdehit (MDA) ve antioksidanlardan Glutatyon (GSH) ve Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px) değerleri nötrofillerde ve serum örneklerinde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive genetic disorder which is characterized by relapsing fever, peritonitis, synovitis, pleuritis and rarely pericardititis.Despite, many etiological mechanisms have been proposed in pathogenesis of the disease itself and clinical activations, the etiology is not known exactly. Chemotactic activities of neutrophils are increased during the attacks. In the involved tissues neutrophil predominance is evident. It is suggested that the role of neutrophil activation may play a role in disease activation. Also increased oxidative stress and increase in the cytosolic calcium entry may play a role in neutrophil activation. In this study, we aimed to search the efficacy of colchicines on cytosolic calcium entry and oxidative stress in neutrophils and sera of the FMF patients.Six FMF patients during attack, 6 in remission, 6 non-responsive to colchicine and 6 healthy, a total of twenty four subjects were included to our study. As oxidative stress indicators, malonyldialdehyde levels for lipid peroxidation, GSH and GSH-Px levels for antioxidant status were studied both from fresh neutrophils and sera.