Mekanik ikter modelinde pentoksifilinin akciğer hasarını önlemedeki etkinliğinin araştırılması
Researching efficiency of pentoxifylline against prevention of lung damage, at the model of mechanical jaundice
  1. Tez No: 267247
  2. Yazar: AYLİN GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tıkanma sarılığı, sistemik inflamatuar sitokinler, serbest oksijen radikalleri, antioksidan sistem ve lipit peroksidasyonu gibi çeşitli fizyopatolojik yollarla birçok sistem ve organı etkilemektedir. Bunların başında karaciğer, barsak, böbrek, akciğer, kardiyovasküler ve immün sistem gelir. Bu çalışma, ana safra kanalı ligasyonu yoluyla mekanik ikter geliştirilen bir hayvan modelinde PTX'in akciğer hasarını önlemedeki etkinliğini araştırmak için yapılmıştır.Otuz yedi adet Wistar Albino tipi rat; kontrol, tıkanma sarılığı, tıkanma sarılığı + pentoksifilin grubu olarak üçe ayrıldılar. I. gruba sadece laparatomi uygulandı. II. gruba ana safra kanalı ligasyonu yapıldı. III. gruba ise ana safra kanalı ligasyonu ve günde 1 kez, 25 mg/kg dozunda Pentoksifilin 7 gün boyunca iv. şekilde kuyruk veninden verildi. Postoperatif birinci ve yedinci günlerde biyokimyasal inceleme için 1 cc kan alındı. Yedinci gün sonunda ratlar sakrifiye edildi. Biyokimyasal ve histopatolojik inceleme için akciğer dokusu alındı.Bu üç grup arasında akciğer dokusunda oksidatif hasarı değerlendirmek için GSH-Px ve MDA düzeylerini ölçtük. MDA lipit peroksidasyonunun son ürünü, GSH-Px ise antioksidan bir enzimdir. Ayrıca akciğer dokusundaki inflamasyonun derecesini ölçmek için dokuda MPO düzeyine baktık. Üç grup arasında MPO açısından anlamlı bir fark bulunmadı. GSH-Px tıkanma sarılığı oluşturulan grup 2 ve 3'te anlamlı olarak artmıştı. MDA ise grup 2 ve 3'te anlamlı olarak düşük bulundu.Sistemik inflamatuar cevabı değerlendirmek için kanda TNF-a, IL-6, IL-8 ve CRP düzeylerine baktık. Üç grup arasında TNF-a açısından anlamlı bir fark bulunmadı. IL-6, IL-8 ve CRP açısından grup 2 ve 3`te anlamlı artış görüldü.Bu çalışmayla tıkanma sarılığında proinflamatuar sitokinlerin ve akut faz proteinlerinin arttığını gösterdik. Biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirmelerde akciğer hasarı ve pentoksifilinin antiinflamatuar özelliği gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice effects many system and organ, by various physiopathologic ways like systemic inflammatory cytokine, free oxygen radicals, antioxidant system and lipid peroxidation. Liver, intestine, kidney, lung, cardiovascular and immum system are in the most important place of these effects. This study applied for discovering the efficiency of PTX at the damage in lungs with an animal model, which is developed by main mechanical jaundice and main bile duct ligation.Thirty seven rats, which are Wistar Albino type, were separated to three groups as; first group was the control group, the second group was obstructive jaundice group and the third group was obstructive jaundice + Pentoxifylline group. Only laparotomy was performed to the first group. Common bile duct ligation was performed to the second group. Common bile duct ligation and 25 mg/kg dosed Pentoxifylline was performed from tail to the third group one times a day for seven days. 1 cc of blood was taken in the first and seventh postoperatif days for biochemical analysis. Rats were sacrificed at the end of the seventh day. The lung tissues was taken for biochemical and histopathologic investigation.GSH-Px and MDA levels were measured to consider oxidative damage among these groups in lung tissue. MDA is the end product of lipid peroxidation and GSH-Px is an antioxidant enzyme. In addition to measuring the degree of inflammation in lung tissue MPO values has also been checked in the tissue. Any significant difference was seen among the groups in terms of MPO. GSH-Px value significantly increased in the second and third group which are formed as obtructive jaundice. The MDA was significantly lower in group 2 and 3.We checked TNF-a, IL-6, IL-8 and CRP levels in blood to evaluate systemic inflammatory response. Any significant difference can be found in levels of TNF-a between all groups. IL-6, IL-8 and CRP level increase was seen in the second and third group.In this study, we showed that proinflammatory cytokines and acute phase proteins increases in obtuctive jaundice. Lung damage and Pentoxifylline anti-inflammatory properties couldn?t showed in biochemical and histopathological evaluation.