'Demokratik' ve 'otoriter' ana-baba tutumlarının lise son sınıf öğrencilerinin benlik saygısı üzerine etkisi
- Tez No: 26726
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Çocuğun kişilik gelişiminde aile içi etkileşimin bü¬ yük önemi vardır. Aile içinde ana-babanın çocuğuna yönelik eğitim ve bakım amaçlı tutumlarının çocuğun ruhsal gelişi¬ mine olumlu veya olumsuz etkileri olmaktadır. Özellikle kimlik arayışı içinde bulunulan ve benliğin tam oturmadığı dönem olan ergenlik döneminde bir de dönemin getirdiği bazı sorunların olması nedeniyle, çocuğun ana-baba tutumlarından etkilenişi daha güçlü ve belirgin olmaktadır. Ana-babanın“otoriter”tutumları ergenin benlik saygısını düşürürken,“demokratik”tutumları da benlik saygısını artırabilmekte¬ dir. Bu araştırmada ana-babaların“demokratik”ve“otoriter”olarak algılanan tutumlarının, lise son sınıfta okumakta olan çocuklarının“benlik saygısı”üzerine etkisi incelen¬ miştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini ise Keçiören Merkez îlçesi'rideki 8 devlet lisesin¬ de okumakta olan son sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu evrenden seçilen 341 Öğrenci örneklemde yer almıştır. Araş¬ tırmada üç değişik veri toplama aracı kullanılmıştır. Bun¬ lar, «Bilgi Formu“, ”Ana-Baba Tutum Ölçeği“ ve ”Benlik Say¬ gısı Envanteri“ dir. Veriler t-testi çözümlemelerinden elde edilen sonuca göre yorumlanmıştır. Araştırma kapsamına giren öğrencilerin $ 54.57*si kız, i> 44.54fü erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Örneklemin yaş ortalaması ise 17'dir. Genel olarak babaların Öğrenim düzeyi annelerinkin- den yüksektir. Düşük ve orta statülü mesleğe sahip babala- ivrın oranı, yüksek statülü mesleğe sahip babaların oranın¬ dan daha büyüktür. Gelir dağılımında yoğunluk, araştırma açısından yapılan gelir sınıflamasına göre orta gelir se¬ viyesi ve üstünde toplanmıştır, öğrencilerin aileleri or¬ talama $ 76*lıfc bir oranla genelde kendilerinin evinde oturmaktadırlar. Evlerin büyük çoğunluğu (ortalama İ» 74) ise apartman dairesidir. Anneler genelde ev kadınıdır. ı öğrencilerin ortalama benlik saygısı puanı 65 olarak bulunmuştur. Annelerini ”demokratik“ olarak altlayan çocukların benlik saygısı ile, annelerini ”otoriter“ olarak algılayan çocukların benlik saygısı arasında önemli bir f arka rastlanma¬ mıştır. Babalarını ”demokratik“ olarak algılayan çocukların benlik saygısı ile, babalarını ”otoriter“ olarak algılayan çocukların benlik saygısı arasındaki farkın önemli olmadığı ortaya çıkmıştır. Annelerini ”demokratik“ olarak algılayan çocuklarla, babalarını ”demokratik“ olarak algılayan çocuk¬ ların benlik saygısı arasında önemli bir fark çıkmamıştır. Annelerini ”otoriter“ olarak algılayan, gocuklarla? babala¬ rını ”otoriter“ olarak algılayan çocukların benlik saygısı, arasında da önemli bir fark çıkmamıştır. Annelerini ”demok¬ ratik“ olarak algılayan çocukların benlik saygısı ile baba¬ larını ”otoriter“ olarak algılayan çocukların benlik saygı¬ sı arasında bir ilişkiye rastlanmamıştır. Babalarını ”demok¬ ratik olarak algılayan çocukların benlik saygısı ile anne¬ lerini“otoriter”olarak algılayan çocukların benlik saygı¬ sı arasında da önemli bir ilişkiye rastlanmamıştır. Sonuç olarak bu araştırmada anababanın“demokratik”ve“otoriter”tutumunun öğrencinin benlik saygısı üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. v
Özet (Çeviri)
SIMARY Family interaction plays a significant role in the personality development of the child. The attitudes of the parents related to the training and the care of the child can have negative or positive effects on the mental development of the child. Especially, during the adolescence period the effect of the attitudes of the parents on the child is more significant because, the child has to cope with special adjustment problems of adolescence, like identity formation. _ The children of the authoritarian families have lower self-esteem compared to the democratic families. In this research, the effect of the democratic and authoritarian attitudes of the parents on the self-esteem of the children has been studied. The research is carried out in eight state high schools in Keçiören district, Ankara. The sample covers 341 students (54.57 f> girls, 44.54 İ» boys and the mean age 17). Data is collected through a“Personal Information Form”,“Parental Attitude Scale”and“Self-Bsteem Inventory”. The findings obtained from the research- are as follows: In general the education level of the fathers are higher than the mothers who are mostly housewives. VIAmong the fathers, the ratio of the lower occupation status is higher than the higher occupation status and the income level of the families" varies between middle and high economic level. The mean self-esteem score within the sample is 65. There is no significant relation between the self- esteem of the children of the democratic and authoritarian mothers and democratic and authoritarian fathers. Also, there is no significant relation between the self-esteem of, the children of the democratic fathers and authoritarian mothers. The same result is valid for the children of the authoritarian fathers and democratic mothers. vii