Kuru gözde topikal siklosporin ve otolog trombositten zengin plazma'nın etkinliğinin karşılaştırılması
Compare the efficacy of topical cyclosporine and autologous platelet-rich plasma in dry eye
  1. Tez No: 267260
  2. Yazar: ALİ OSMAN OTURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kuru göz tedavisinde topikal siklosporin ve otolog trombositten zengin plazmanın etkinliğinin karşılaştırılmak.Gereç ve yöntem: Nisan 2010 ? Temmuz 2010 tarihleri arasında kliniğimizde kuru göz tanısı alan toplam 61 hasta prospektif olarak incelendi. Hastalar topikal siklosporin A % 0.05 kullanan 31 hasta ve topikal otolog trombositten zengin plazma (TZP) kullanan 30 hasta şeklinde iki gruba ayrıldı. Birinci grup hastalara topikal siklosporin A % 0.05 2x1, suni göz yaşı 4x1, ikinci gruba topikal otolog trombositten zengin plazma (TZP) 4x1, suni göz yaşı 4x1 üç ay boyunca uygulandı. Hastaların Schrimer testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), impresyon sitolojisi, fluoresein boyanma, lisamin boyanma değerleri bakıldı. Tedavi öncesi ile tedavi sonrası 1 ve 3. aydaki bulgular grupların kendi içinde ve gruplar arasında istatiksel olarak değerlendirildi.Bulgular: Değerlendirilen parametrelerde tedavinin birinci ayında sadece otolog TZP kullanan grupta OSDI skorunda anlamlı düzelme görüldü. Tedavinin 3. ayında her iki grupta da tedavi öncesine göre istatiksel olarak anlamlı düzelme saptandı. Ancak gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Tedavi sırasında her iki grupta en sık görülen yan etkiler kaşıntı ve yanma idi. Siklosporin kullanan grupta bir hastada lokal alerjik reaksiyon gelişmesi nedeniyle tedavi sonlandırıldı. Diğer hastalarda ilaçlar kolaylıkla tolere edildi.Tartışma: Topikal siklosporin A kuru gözde etkisi ve güvenilirliği kanıtlanmış, patogeneze yönelik etki eden, hastalar tarafından kolay tolere edilebilen, standart tedavi haline gelmiş bir ajandır. Otolog TZP doğal gözyaşına benzer özellikleri ve içeriğinde bulunan çok sayıda büyüme faktörü ve sitokin sayesinde kuru gözde gelecek vadeden yeni bir tedavi yaklaşımı olabilir.Anahta kelimeler: Kuru göz, siklosporin, trombositten zengin plazma
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the efficacy of topical cyclosporine and autologous platelet-rich plasma in dry eye treatmentMaterial and Methods: Totally 61 patients diagnosed as dry eye at our clinic between april 2010 and july 2010 were examined prospectively. The patients were divided into two groups one of which is composed of 31 patients using topical cyclosporine A 0.05% and the other group of 30 patients using topical autologous platelet-rich plasma. Topical cyclosporine A 0.05% 2x1, artificial tear eye drops 4x1 were given to the patients of the first group and topical autologous platelet-rich plasma 4x1, artificial tear eye drops 4x1 were applied to the second group throughout 3 months. Schirmer test, tear film break-up time, impression cytology, fluorescein staining test, lissamine green staining test were studied. Findings at pretreatment and first, third month in the posttreatment were eveluated (compared) statistically within and between the groupsResults: Among the parameters examined, OSDI scores of the group using only topical autologous PRP were improved significantly at the first month of treatment. Also statistically significant improvement were seen in both groups at third month of treatment with regard to the pretreatment. However significant difference was not found between the groups. Mostly seen side effects (complaints) during the treatment were itching and burning in both groups. Treatment of one patient using cyclosporine was ended due to local allergic reaction. Medicines were tolerated well by the other patients.Discussion: Topical cyclosporine A is an agent that is proved as effective and safe, showed effect oriented towards to the pathogenesis and easily tolerated by the patients, and used as the standart treatment in dry eye. Autologous PRP that has similar properties with artificial tear eye drop and has many growth factors, cytokines within it can be a new treatment modality in dry eye .Keyword: Dry eye, cyclosporine, platelet-rich plasma