Şiddetli erkek kısırlığına sebep olan morfolojik sperm bozukluklarının ışık mikroskobu, Hareketli Sperm Organel Morfolojisi Değerlendirme (MSOME) ve Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM) yöntemleri ile incelenmesi
Morphological analyses of sperms causing severe male infertility with light microscopy, Motile Sperm Organellar Morphology Examination and Electron Microscopy Tecnics
  1. Tez No: 267264
  2. Yazar: FERHAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İn vitro fertilizasyon başarısının sınırlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri erkek kısırlığıdır. İyi kalitede sperm enjeksiyonu ve ileri düzey sperm hazırlama prosedürlerine rağmen her enjekte edilen sperm döllenme sağlamamaktadır. Döllenme elde edilen embriyolarda da geç gelişim göstermekte ve in vitro fertilizasyon başarısını önemli derecede düşürmektedir.Çalışmamızda şiddetli erkek kısırlığına sebep olan anomalili spermlerin ışık mikroskobunda genel değerlendirmesi, hareketli sperm organel morfolojisi değerlendirmesiyle 8050x gibi yüksek büyütmede gerçek zamanlı değerlendirmesi ve elektron mikroskopik değerlendirmeyle de bu spermlerin ince yapılarının ne düzeyde etkilendiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sperm morfolojileri ilk olarak bu çalışmada bir arada ve üç ayrı yöntemle değerlendirmeye alınmıştır.Çalışmamızın megalohead grubunda çoklu kuyruk yapıları, düzensiz ve büyük boyutlu sperm başları ile birlikte pinhead anomalisine sahip spermlerin de eşlik ettiği görüldü. Tip I globozoospermi grubunda sperm başlarının yuvarlak ve akrozomdan yoksun olduğu gözlenirken, Tip II globozoospermi grubunda ise, koni şeklinde bir nükleus ve az bir miktar akrozom varlığı dikkatimizi çekti. Tail stump grubunda kısa ve küt biçimli kuyruk şekillerinin yanında, mikrotübül yapılarının dağınık ve 9+2 yerine 9+0 yapısında olduğu saptandı. Total pinhead grubunda ise çok nadir başlı spermler görülürken, mikrotübül yapısının 9+2 olması dikkat çekiciydi. Yapılan 3 ayrı değerlendirme yöntemlerinde de bulgular birbirini destekler tarzda idi.Sonuç olarak, ışık ve elektron mikroskopik yöntemlerin yanında, yeni bir teknoloji olan hareketli sperm organel değerlendirmesinin, yeterli ve kısa sürede bilgi verebileceğine, bu teknikle incelenen spermin kullanılmasıyla geliştirilen yüksek büyütmede seçilmiş sperm enjeksiyonunun mikroenjeksiyona göre tüp bebek merkezlerinin başarı yüzdelerine önemli ölçüde katkı sağlayabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Male infertility is one of the most important factor to determine success of in vitro fertilization. In spite of good-quality sperm injection and advanced sperm preparation procedures, every injected sperm may not achieve fertilization. Fertilized embryos may show growth problems and in vitro fertilization success decreases significantly.In our study, overall assesment of abnormal sperm causing severe male infertility under a light microscope, real-time motile sperm organelle morphology assessment at 8050x high magnification and electron microscopic evaluation of the fine structure of sperm to determine degree of affect on this level is aimed. This is the first study to evaluate sperm morphology by these three different methods.In our study, in megalohead group, together with multi-flagellum structure, irregular and large sperm heads, pinhead sperm abnormalities have been found to be accompanied. In Globozoospermia type I group, sperm head were observed to be round and lacking acrosome, while in type II group, the cone-shaped nucleus and a small amount of acrosome were observed. In tail-stump group, sperm with short and blunt-shaped tail were also found to have scattered microtubules and 9+0 structure rather than 9+2. In pinhead group, some sperm with the head were seen, even it was rare, and 9+2 microtubule structure was striking. For the three evaluation methods, results were found to be supporting each other.As a result, we believe that, beside the light and electron microscopic techniques, the motile sperm organelle examination can offer information about sperm quality in a simple and quick way and by the intracytoplasmic morphologically selected sperm injection developed through the use of sperm selected by this technique can contribute to the success of in vitro fertilization centers.