Gebe ratlarda hipotiroidi ve hipertiroidinin sonuçları ve hofbauer hücre davranışı
The results of hypothyroidism and hyperthyroidism in pregnant rats and act of hofbauer cell
- Tez No: 494371
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Maternal hipotiroidi ve hipertiroidi anne ve fetus arasında gaz, besin değişimi, hormon üretimi, fetüsün korunması gibi görevleri olan plasenta gelişiminde etkili olmaktadır. Literatürde, deneysel olarak oluşturulmuş hipotiroidi ve hipertiroidili gebelerde Hofbauer hücreleri ile yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Amacımız, maternal hipotiroidi ve hipertiroidi oluşturduğumuz deneklerden elde edilen plasentalarda Hofbauer hücrelerinden eksprese edilen VEGF ve SPRY2'de ki değişim ile bu annelerden doğan yavrulara etkisinin morfolojik, histolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal olarak incelemektir. Yöntem: 21 adet Wistar suşu albino sıçan rastgele 3 gruba (Kontrol, Hipotiroidi ve Hipertiroidi) ayrılmıştır. Kontrol grubuna distile su, Hipotiroidi grubuna Propiltiyourasil ve Hipertiroidi grubuna Levotiroksin uygulaması yapıldı. Katıma almadan 5 gün önce ilaç uygulamalarına başlandı ve 5. Gün denekler erkek sıçanlar ile katıma alındı. Ertesi gün erkek sıçanlardan ayrılan denekler gebe kabul edilerek bireysel olarak kafeslendi. Gebeliğin 19. Gününe kadar uygulamalara devam edildi ve 19. Günde eter anestezisi altında sezaryen ile plasenta ve fetüsler alındı. Denek, plasenta ve fetüs ağırlıkları ile fetüs sayıları değerlendirildi. Histolojik incelemeler ve CD68, VEGF ve SPRY2 immün boyamaları yapıldı. ELISA ile serum fT4 ve VEGF protein miktarları ölçüldü. Sonuç: Maternal, fetal ve plasental ağırlıklar ve fetüs sayısı kontrol grubuna daha düşük bulundu. Labirent zon kalınlığı azalmış, bazal zon ve desidua bazalis kalınlıkları artmıştı. Glikojen hücre gruplarında artış görüldü. Fetüslerde kemikleşmede gerilik görüldü. Hofbauer hücre sayısında, VEGF immünreaktivitesinde ve protein ekspresyonunda artış görüldü. SPRY2 immünreaktivitesinde azalma görüldü. fT4 değeri Hipotiroidi grubunda azalmış, Hipertiroidi grubunda artmış olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Maternal hypothyroidism and hyperthyroidism are most effective in the development of the placenta. There is no study about Hofbauer cells in hypothyroidism and hyperthyroidism pregnancies. Our aim was to investigate the immunohistochemical and biochemical changes in VEGF and SPRY2 excreted from Hofbauer cells in the placenta obtained from the subjects with maternal hypothyroidism and hyperthyroidism. Method: Twenty-one Wistar strain female albino rats were randomly divided into 3 groups (Control, Hypothyroidism and Hyperthyroidism). The control group treated by distilled water, the Hypothyroidism group treated by Propylthiouracil and the Hyperthyroidism group treated by Levothyroxine. All applications started 5 days before they mated. On the fifth day, the subjects were mated and the next day separated from male rats and each subject was taken in separate cages. Treatments continued until the 19th day of your pregnancy. Cesarean section was performed under ether anaesthesia on the 19th day of pregnancy and placentae and fetuses were taken. Subjects, placenta and fetus weights and fetus numbers were evaluated. Histological examinations and CD68, VEGF and SPRY2 immunostaining were performed. Serum fT4 and VEGF protein quantities were measured by ELISA. Results: Maternal, fetal and placental weights and number of fetuses were lower in the control group. The labyrinth zone thickness decreased, basal zone and decidua basalis thicknesses increased. An increase in the number of glycogen cells was observed. Ossification retardation was observed in fetuses. The Hofbauer cell number, VEGF immunoreactivity and protein expression were increased. SPRY2 immunoreactivity decreased. Serum fT4 values decreased in the hypothyroid group and increased in the hyperthyroid group.