Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi sağlık çalışanlarında Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus (MRSA) taşıyıcılık oranlarının belirlenmesi
Prevalence for Methicilline Rezistance Staphylococcus Aureus health care workers at Trakya University Hospital
- Tez No: 267277
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MURAT TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, hastane infeksiyonu etkenleri arasında en sık ikinci etken olan Staphylococcus aureus'un hastanemiz personelindeki nazal kolonizasyon oranları ile metisilin ve diğer bazı antimikrobiyallere karşı duyarlılıklarının araştırılması amaçlandı. Trakya Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde çalışan 180 personelin (hemşire, doktor, hastabakıcı, temizlik personeli, laboratuar teknisyeni, mutfak çalışanı) burun ön deliklerinden beyin-kalp infüzyon besiyeri ile ıslatılmış eküvyon kullanılarak sürüntüler alındı. %5 koyun kanlı agar plaklarına tek koloni ekimi yapıldı. Örnekler 37°C 'de 24 saat inkübe edildi. Bu sürenin sonunda stafilokok kolonisine benzeyen koloniler gram boyası ile boyandı. Gram pozitif kok morfolojisi gösteren kolonilere katalaz, koagulaz, oksidaz ve DNAase testleri uygulandı. Sonuçlar VITEK 2 (BİOMERİEUX - USA) cihazıyla da doğrulandı. Tüm Staphylococcus aureus izolatlarının oksasilin duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ve cihazı ile araştırıldı. İncelenen 180 kişinin 35'inde (%19.44) Staphylococcus aureus taşıyıcılığı saptanmış olup 180 örnekten yalnızca birinden metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) (%0.56) izole edildi. 34 kişi (%97.14) metisiline duyarlı Staphylococcus aureus (MSSA) taşıyıcısı olarak saptandı. İzole edilen Staphylococcus aureus kökenlerinde, siprofloksasin, moksifloksasin, fosfomisin, tigesilin, gentamisin, linezolid, teikoplanin, vankomisin, fusidik asit, rifampisine ve trimethoprim/sulfamethoxazole direnç saptanmadı ancak penisiline (%100), oksasiline (%2.9), imipeneme (%5.71), eritromisine (%11.4), tetrasikline (%11.4) ve klindamisine (%8.6) direnç varlığı belirlendi. Hastanemizde MRSA'ya bağlı infeksiyon sayısı ülkemizdeki diğer benzer kuruluşlarla karşılaştırıldığında daha düşük düzeydedir. Bu duruma pararel olarak hastanemizde, hastane infeksiyonları için riskli bölgelerde çalışan personelde de MRSA taşıyıcılık oranı düşük bulunmuştur. Hastanemizde 16 yıl öncesine nazaran S. aureus kolonizasyonunda önemli derecede bir değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Staphylococcus aureus which is the second cause of nosocomial infections were investigated for nasal carriage rates in our hospital staff and antimicrobial susceptibilities for meticillin and other several antibiotics were studied. From 180 personels (nurses, doctors, nurse aides, laboratory technians, cleaner staffs, kitchen workers) working in Trakya University hospital, nose front cavity swab samples were taken using cotton swabs soaked brain heart broth. Single colony inoculation were performed on 5% sheep blood agar. The samples were incubated at 37oC for 24 hours. After this time of incubation, the colonies which were like staphylococci colonies were stained by Gram staining. Catalase, coagulase, oksidase and DNAse tests were performed on strains which showed Gram positive coccus morphology. Staphylococcus aureus strains were determined and straightened with VITEK 2 (BİOMERİEUX- USA) system. Antimicrobial susceptibilities of all Staphylococcus aureus strains were evaluated by disc diffusion method and VITEK 2 (BİOMERİEUX- USA) system for oxacillin and several other antibiotics. Thirty-five of the 180 subjects (19.4%) were found to be Staphylococcus aureus carriers and from 180 nasal swabs collected, only one methicillin resistant Staphylococcus aureus isolates (0.56%) were identified. Thirty-four person (97.14%) were nasal carriers for methicillin susceptible Staphylococcus aureus (MSSA). No antibacterial resistance was found against moxifloxacin, vancomycin, ciprofloxacin, fosfomicin, tigecillin, gentamicin, linezolid, teicoplanin, fusidic acid, rifampicin ve trimethoprim/sulfamethoxazole in isolated strains of Staphylococcus aureus but resistance rates against were penicillin (100%), oxacillin (2.9%), imipenem (5.71%), erythromicin (11.4), tetracycline (11.4%), clindamycin (8.6%). The number of MRSA depends infections in our hospital compared with other similar institutions in our country ramains low. As paralel to this situation in our hospital nosocomial infections in personel working in hazardous areas for MRSA carriage rate is lower. S aureus colonized in our hospital than 16 years ago are no significant changes.