Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama merkezi sağlık çalışanlarında koronavirüs-19 fobisinin değerlendirilmesi
Evaluation of coronavirus-19 phobis in health research and application center health workers at Trakya University
- Tez No: 675468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının Koronavirüs-19 fobi düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini hastanemiz başhekimliği ve dekanlıktan alınan toplam verilere göre 2222 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmamızın örneklemi hata payı %5, güven aralığı %95 alınarak minunum katılımcı sayısı 328 kişi olarak belirlenmiş ve çalışmamıza toplamda 475 gönüllü sağlık çalışanı katılmıştır. Veriler 45 sorudan oluşan anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın ilk 12 sorusu katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve tıbbi durumları ile ilgili soruları, 13-25 numaralı sorular katılımcıların pandemi süreci ile ilgili araştırmacı tarafından oluşturulan soruları içermektedir. Ek olarak katılımcılara 20 soruluk Koronavirüs-19 Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların 301'i (%63,4) kadın, 174'ü (%36,6) erkek cinsiyette olup katılımcıların yaş ortalaması 31,3±7,6 (minimum 20 maksimum 63) yıl olarak saptanmıştır. Katılımcıların CP19-S'in toplam puan ortalaması 46,1±15,7 olarak hesaplanmıştır. Sağlık çalışanlarında koronafobi düzeyini etkileyen faktörlerin değerlendirildiği çalışmamızda cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, evde yaşayan kişi sayısı, kronik hastalık varlığı, meslek, alkol kullanımında değişiklik durumu, kişinin kedisine göre ileride enfekte olma olasılığı ve enfekte olursa geçireceği hastalık şiddeti, olası bir diğer pikte aktif rol alma isteği ile koronafobi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. İlaç kullanımı, psikiyatrik hastalık varlığı, pandemi sürecinde evden başka yerde ikamet etme durumu, tütün ve uyuşturucu madde kullanımında değişiklik durumu, pandemide aktif rol alma, COVID-19 tanısı alma ve geçirilen hastalığın şiddeti, yakın çevrede COVID-19 ile enfekte kişi varlığı ile koronafobi düzeyi arasında ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; pandemiye karşı hayatları pahasına mücadele veren sağlık çalışanlarının temel ihtiyaçlarının sağlanması, güvenli çalışabilecekleri ortamların hazırlanması ve ruh sağlıklarının korunması için ciddi önlemler alınması gerekmektedir. Salgınla mücadelenin bireysel bir mücadeleden çıkıp toplumsal, iyi organize edilmiş bir mücadeleye dönüştürülmesi için atılacak adımlarda çalışmamızın yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to determine the coronavirus-19 phobia levels and influencing factors of health workers working at Trakya University Health Research and Application Hospital. The universe of the study is made up of 2222 health workers according to the total data obtained from the chief physician and dean's office of our hospital. The sample of our study was determined as 5% and the trust range was 95%, the number of minunum participants was 328 people and a total of 475 volunteer health workers participated in our study. The data was collected through a survey of 45 questions. The first 12 questions of the study include questions about the sociodemographic characteristics and medical conditions of the participants .Questions numbered 13-25 contain questions created by the researcher about the pandemic process of the participants. In addition, a 20-question Coronavirus-19 Scale (CP19-S) was applied to the participants. 301 (63.4%) of the participants were female and 174 (36.6%) were male and the mean age of the participants was 31.3±7.6 (minimum 20 maximum 63) years. The total score average of the participants' CP19-S scale was calculated as 46.1 ± 15.7. In our study, which evaluated the factors affecting coronaphobia levels of health workers, a statistically significant relationship was found between gender, marital status, child-having status, number of people living at home, chronic disease presence, occupation, change in alcohol use, the likelihood of future infecting according to the person's cat and the severity of the disease they will experience if infected, the desire to take an active role in another possible picnic and the level of coronaphobia. Drug use, presence of psychiatric illness, residence outside the home during the pandemic process, change in tobacco and drug use, active role in the pandemic, diagnosis of COVID-19 and severity of the disease passed, the presence of people infected with COVID-19 in the immediate vicinity and the level of coronaphobia were not found. When the results are evaluated in our study; it is necessary to provide the basic needs of health workers who are fighting against the pandemic with their lives, to prepare environments where they can work safely and to take serious measurments to protect their mental health. It is expected to guide us to work on steps to transform the fight against the pandemic from an individual struggle into a social, well-organized struggle.