J.F.Lyotard'da 'Gerçeklik' sorunu
  1. Tez No: 26728
  2. Yazar: F. BERNA ÜLNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IOANNA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Felsefe alanında modernizm-postmodernizm tartışma sına bakıldığında, bu tartışmanın, hep, birtakım“kriz”tanılarına dayanılarak yapıldığı görülür. Modernizm- postmodernizm tartışmasının önemli isimlerinden biri olan Jean Francois Lyotard da, bu tartışmaya“anlatılar krizi”adını verdiği bir kriz tanısını ortaya koyarak katılır. Lyotard' ın“anlatılar krizi”olarak adlandırdığı kriz dikkate alındığında, düşünürün gerçeklikle ilgili bir soruna dikkat çektiği,“anlatılar krizini ortaya koyarken, ”gerçekliğe“ ilişkin bir kaygı taşıdığı görülmektedir. Öte yandan, postmodernizme ilişkin yaygın bir kanının, bir ”postmodernist“ olduğu düşünülen Lyotard 'la ilgisinde sınanması da, düşünürün ”gerçeklik“ görüşüne bakmayı gerektirmektedir. Postmodernist olduğu varsayılan düşünürlerin, her şeyi söylemenin -ve yapmanın- aynı derecede meşru ve serbest olduğu bir dünya tasarladıkları, pluralizmi destekledikleri kanısı, yaygın bir kanıdır; ancak, Lyotard 'm görüşleri, özellikle de ”gerçeklik“ görüşü dikkate alındığında, bu kanının Lyotard için doğru olmadığı ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı, Lyotard 'm ”gerçeklik“ anlayışını, bu iki hareket noktasının kılavuzluğunda incelemektir. Bu inceleme, dört bölümde gerçekleştirilmiştir: İlk bölümde, Lyotard 'm ”anlatılar krizi“ne ilişkin görüşleri, düşünürün ”modern“ ve ”postmodern“ söyleme, ”bilgi“ye, ”bilim“e ve ”postmodern durum“ saptamasına ilişkin görüşleriyle birlikte serimlenmektedir. İkinci bölümde, düşünürün ilk bölümde ortaya konulan görüşlerine de kaynaklık eden temel bir problemi, ”gerçeklikteki birşeyin sunulması“na ilişkin görüşleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Lyotard' in hedefi ve ”felsefi politika" dediği şeye ilişkin görüşleri ele alınmaktadır. Dördüncü ve son bölümde de, Lyotard' m ilk üç bölümde ortaya konulan görüşlerinin ve Lyotard hakkındaki görüşlerin eleştirilmesine, özellikle de Lyotard 'm niçin bir post modernist sayılamayacağının ortaya konulmasına çalışıl maktadır.
Özet (Çeviri)
When the discussion of modernism and postmodernism in philosophy is taken into consideration and when it is asked what the core of this discussion might be, it is observed that most of the thinkers participating in this discussion diagnose a“crisis”; actually, the common feature of this discussion is the diagnosis of a“crisis”. Jean-François Lyotard, who is of great impor tance for this discussion, also diagnoses a“crisis”, namely the“crisis of narratives”. Thus Lyotard tries to draw attention to a problem regarding“reality”. The determination of Lyotard' s position within this recent discussion requires the examination of his diagnosis concerning the“crisis of narratives”, and of his concep tion of“reality”as the basic theme of his diagnosis. Besides, there is the prevalent opinion of the thinkers considered as, or supposed to be postmodernists that“they project a world in which everything is permit ted and legally said - and done”, and they would“support pluralism”. Still, Lyotard' s conception of“reality”shows that he would never accept such a projection. As regards Lyotard, this prevalent opinion is not true, since his conception of“reality”makes this impossible. Therefore this opinion must be tested in connection with Lyotard; and to do this, his conception of“reality”has to be scrutinized as the basic theme of his philosophy. The aim of this study is to scrutinize Lyotard' s conception of“reality”, starting from the two above-men tioned points. This study consists of four chapters: In the first chapter, Lyotard' s views concerning the“crisis of narra tives”are presented as well as his views concerning thetives“ are presented as well as his views concerning the ”modern“ and ”postmodern“ discourses, and those connected with ”knowledge“, ”science“ and the ”postmodern condi tion“. The second chapter is devoted to the problem of presentation, which is the fundamental problem of his diagnosis, and of his views exposed in the first chapter. In the third chapter we deal with Lyotard's ”aim“ and his conception of ”philosophical politics". The fourth and last chapter is an attempt to evaluate Lyotard's own views, as well as some other people's views on Lyotard.