Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ticaret meslek liseleri IX. sınıf öğrencilerinin bilgisayar dersi programı hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 26729
  2. Yazar: UĞUR BAŞBOĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma; Ticaret Meslek Liseleri IX. sınıflarında yürürlükte olan, öğrencilerin Bilgisayar Ders Programının konularını yeterince öğrenip öğrenemedikleri hakkındaki görüşleri, öğrencilerin okuldaki fiziksel ortamlar hakkındaki görüşleri ile öğrencilerin derslerin r teorik olarak işlenişi hakkındaki görüşlerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 1992-93 öğretim yılında Ankara Merkez ilçeye bağlı olarak öğretimlerini sürdüren beş Ticaret Meslek Lisesi IX. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır, örneklem ise random yolla seçilen Aydmlıkevler ve Ayrancı Ticaret Meslek Liselerinin toplam 4 sınıfının 212 öğrencisidir. Elde edilen veriler bilgisayarla değerlendirilmiş, yüzdeliklerine bakılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçları şu şekilde sıralamak mümkündür: 1. öğrencilerin çoğunluğunun matematiksel bir problemin çözümünde kullanılan çözüm yolu sıralaması olan algoritma kavramını bilgisayarda pek uygulayamadıkları belirlenmiştir. 2. öğrencilerin algoritmik koşullara göre bilgisayar programlaması için çizilmesi gereken akış şemasını yeterli düzeyde gerçekleştiremedikleri ortaya çıkmıştır. 3. öğrencilerin büyük çoğunluğunun matematik dersinde kullanmış oldukları sabit ve değişken kavramlarını bu derste kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. 4. Okuldaki eğitim bilgisayarlarının sabit disk ve disketlerinde bulunan programların öğrenciler tarafından eğitimsel amaçlı olarak görülmediği belirlenmiştir. 5. Sınıf ortamlarının iyi düzeyde, ancak eğitimin niteliği açısından öğrenci sayısının normalden fazla olduğu, öğrencilerden elde edilen verilerle ortaya konmuştur. 6. öğretmenlerin çoğunun, bilgisayar uygulama odasında bir terminal karşısında birkaç öğrenciden birinin tekeline geçen klavye konusunda eşitliğin sağlanabilmesi açısından tümüne ulaşamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly concerns the investigation of whether the students have learnt the current computer programme topics, their opinion about the physical environment and the theoritical covering of the lessons in the IXth grade classes at Commercial High Schools (TML). The data were collected by a questionnaire. The sample consisted of five TML IXth class students in Ankara region in 1992-93 school year. The collected data were classified and analyzed, then percentile ranking procedure was applied. The following are the results obtained from the study: 1. It was found out that most of the students hardly apply the concept of algoritm that was an order for the solution of a mathematical problem on computer. 2. It also found out that the students do the flow chart which needed for the computer programming through the algoritmic conditions. 3. Students seem to be unlikely to use the variable concepts In this lesson, that they can affectively make use of in others. 4. it was found out that the programs in the discs and discets in educational computers were not thought to be educational oriented. 5. It was also found out that the classroom settings good, however the number of the students high for the quality of education. 6. A great number of the instructors could not achieve the equality of the opportunities on the use of the keyboards with a limited number of terminal with more than one student at a time.