Retinitis Pigmentosa'da serbest radikallerin rolü
The role of free radicals in Retinitis Pigmentosa
  1. Tez No: 267283
  2. Yazar: MUSTAFA TÜMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REZAN HATUNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Retinitis pigmentosa (RP) görme kaybıyla seyreden, retinada ilerleyici dejenerasyonla karakterize bir hastalıktır. Apoptozisle fotoreseptörler kaybedilir. Karmaşık bir genetiğe sahiptir. Fotoreseptör ve fototransdüksiyonla ilgili genlerin mutasyonu hastalığa yol açar. Semptomların ortaya çıkışı her yaşta görülebilir. Görülme sıklığı 1/3500'dür. Kesin tedavisi yoktur. Çalışmamızda etiyolojisi hala tam olarak bilinmeyen ve tedavisi olmayan bu hastalığın nedenlerini araştırmak amacıyla serbest radikallerin rolü incelenmiştir.RP tanısı almış 10 yıllık eski hastalardan hasta grubu, sağlıklı bireylerden de kontrol grubu oluşturulmuştur.Çalışmada, reaktif oksijen ürünlerinin retina hücrelerinin apoptozisindeki rollerini araştırmak için, serbest radikal hasarın göstergesi olan lipit peroksidasyon ürünü malondialdehit (MDA) ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retinitis pigmentosa (RP) occurred with loss of vision and characterized by progressive degeneration in retina. Photoreceptors are lost with apoptosis. It has a complex genetics. Gene?s mutation associated with photoreceptor and phototransduction cause diseases.Symptoms arising can be seen in all ages. It has incidence of 1/3500 and there is no cure for it. The role of free radicals was investigated in our study to determine the cause of above mentioned disease which there is no cure for and no certain knowledge about the etiology of it.Patients with 10 years of RP history formed patient group and healthy individuals constituted control group.In order to investigate the role of reactive oxygen products in apoptosis of retina cells, measurement of malondialdehyde (MDA) which is the product of lipid peroxidation indicator of free radical damage was done.