Koroner kalp hastalığı tanı ve takibinde serum Lp-PLA2 ölçümünün yeri
The Importance of serum Lp-PLA2 levels in diagnosis and fallow-up of Coronary Heart Disease
  1. Tez No: 267281
  2. Yazar: TANNUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Koroner arter hastalığının (KAH) sebep olduğu ölümler dünyada her geçen gün artmaktadır. Miyokard infaktüsü (MI) ve inme geçiren hastalarda ciddi sakatlıkların kaldığı ve bunun önüne geçmek için tedavi edici ve önleyici tedbirlerin geliştirildiği, yapılan birçok araştırmada görülmektedir.Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kardiyovasküler hastalık ve inme gelişimi için Lipoproteine bağlı Fosfolipaz-A2'nin (Lipoprotein-associated phospholipase A2: Lp-PLA2) bağımsız bir belirteç olduğunu, hassas plakta gelişen rüptür ile birlikte kanda düzeylerinin yükseldiğini göstermektedir.Bu çalışma, gelişebilecek aterosklerotik olay için erken dönemde habercil olabilecek bu belirteç ile KAH ilişkisini araştırmak üzere planlanmıştır. Diyabet hastalığı olmadığı bilinen ve anjiografik inceleme sonucu minimal koroner arter hastalığı saptanan 40 hasta, hasta grubu ve koroner arterleri normal olan 30 hasta, kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.Rutin tetkik amaçlı alınan kanlardan artan serum örneklerinde Lp-PLA2 kütle düzeyi, Turbidimetric Immuno Assay yöntemi ile ölçüldü.Lp-PLA2 kütle düzeyi, koroner arterde lezyonun yerleşim yerine ve stenoz derecesine göre hesaplanan Gensini skor ile karşılaştırıldığında, hasta ve kontrol grubu arasında Lp-PLA2 düzeyleri bakımından anlamlı bir ilişki bulunmadı ancak, hasta grubunda LDL-kolesterol ve Total-kolesterol düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Cinsiyet, aile öyküsü, hipertansiyon, beden kitle indeksi (BKİ), HDL-kolesterol ile Lp-PLA2 kütle düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. LDL-kolesterol 130 mg/dl'nın üzerinde bulunan hastalarda ve sigara kullananlarda, Lp-PLA2 ile pozitif ilişki bulundu. Lp-PLA2 ile yaş ve GGT negatif ilişkili bulunurken, glukoz ile pozitif ilişkili bulundu. Lp-PLA2?200 ng/ml ile minör risk grubundaki bireyler (Gensini skor
Özet (Çeviri)
Coronary Artery Disease (CAD) caused deaths are increasing worldwide. MI and stroke are also associated with serious morbidities, that is why, various prophylactic and therapeutic methods have been developed.Some recent studies indicate that serum Lp-PLA2 mass level is an independent marker of CAD and stroke. It has been shown that, serum Lp-PLA2 levels increase in patients who have angiographically reported vulnerable plaques.The aim of this study is to investigate the relationship between Lp-PLA2, an early marker of possible atherosclerotic events, and CAD. This study is comprised of 70 individuals, 40 of which are in the patient group, that are known to be non-diabetic and angiograpically diagnosed minimal coronary artery disease. Thirty individuals are in the control group that have angiographically documented normal coronary arteries. The serum Lp-PLA2mass levels are measured by Turbidimetric Immuno Assay method from the serum samples.Gensini score, that is measured according to the localization and severity of stenosis, and serum Lp-PLA2 mass levels were statistically analyzed. Between the patient and control groups, serum Lp-PLA2 mass levels were not different. On the other hand, in patient group serum LDL and total cholesterol levels were significantly higher. Lp-PLA2 levels were not correlated with sex, family history of CAD, hypertension, body mass index (BMI), HDL cholesterol. In patients that smoke and serum LDL cholesterol levels were greaten than 130 mg/dl, serum Lp-PLA2 mass level was significantly higher. Serum Lp-PLA2 levels were negatively associated with age and GGT, but there is positive relationship between serum Lp-PLA2 and serum glucose levels. There was a positive correlation between Gensini score and Lp-PLA2 only when the Gensini score was less than 20 and Lp-PLA2 was less than 200 ng/ml.Although these findings suggest independent relationship between serum Lp-PLA2 and CAD risk as in most literature, there are studies, similar to our study that finds insignificant relationship between Gensini Score and serum Lp-PLA2 levels. Furthermore, it is thought that serum Lp-PLA2 could be an indicator of long term possible atherosclerotic events rather than short term or could be an early indicator of a plaque rupture and leading acute distal microembolism.The positive correlation between Lp-PLA2 and Gensini score only in patients with a Gensini score less than 20 suggests that Lp-PLA2 may play a role only in the initiation and very early stages of atherosclerosis. This finding needs to be verified in large scale studies.