Trakya Üniversitesi Hastanesi Hipertansiyon Polikliniği'ne başvuran esansiyel hipertansiyonlu hastaların yaşam tarzı faktörleri ile hipertansiyonları arasındaki ilşkinin saptanması
Determination of the relation between their hypertension and life style factors of the patients with essential hypertension applying to Trakya University Hospital Hypertansion Policlinic
  1. Tez No: 48440
  2. Yazar: SERAP TUNA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
49 ÖZET Bu araştırma, esansiyel hipertansiyonlu hastaların yaşam tara. aktörleri ile hipertansiyonları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, Trakya Üniversitesi Hastanesi tç Hastalıkları Anabilim Dah Hipertansiyon Polikliniğine başvuran, toplam 100 esansiyel hipertansiyonlu hasta dahil edilmiştir. Hastalar ile ilgili veriler 2 bölümden oluşan görüşme formu ve kan basınçları ölçülerek elde edilmiş, verilerin istatistiksel değeriendirmesinde“t, Marm Whitney - U testleri, Kuruskall Wattis, Varyans ve Kovaryans analizleri”kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, vakaların eğitim durumları, tuz kullanma oranları, egzersiz sıklıkları ile kan basınçları arasında çok ileri derecede anlamlı ve orta güçte bir ilişki bulunmuştur. Gelir düzeyleri ile kan basınçları arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu sonuçlar bize hastaların yaşam tarzı fâktörierinin hipertansiyon geUşiminde rolü olduğunu göstermektedir. Hipertansiyonun primer ve sekonder önleme çalışmalarında sağlıklı ve hasta bireylerin, eğitim yoluyla yaşam tarzlarının yeniden düzenlenmesi, hipertansiyon msidansım ve onun komplikasyonlarına bağlı ölüm oranlarını azaltabilir. Hipertansiyon ve yaşam tarzı aktörleri ile ilgili eğitim programlanması ve uygulanmasına, sağlık ekibinin üyesi olan hemşirelerin etkin olarak katılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This study was made in order to determine the relation between life-style factors of the patients and hypertension. Totally 100 patients with essential hypertension and applying Outpatient to Trakya University Hospital, Internal Diseases Department, Hypertension Outpatient were included in this study. The Data related to the patients were obtained measuring blood pressure and the consultation form, and“t, Mann Wbitney-U tests, Kruskal Wallis, Variance and Covariance analyses”were used in statistical evaluation of the data presented. As a result of the evaluation a very significant and moderate relation was seen between the educational positions, salt using rates, execise frequency of the cases and blood pressure. A significant difference between their income levels and blood pressure was obtained statistically. These results show that the life-style factroies of the patients play an important role in the development of hypertension. Rearrangement of the the life-style of healthy and sick individuals in the studies of preventing hypertension primarily and secondarily can reduce hypertension incidence and its death rate depending on its complications. Nurses who are the members of health group should participate in the educational programmes and practices related to hypertension and life-style factories effectively.