Diyabetin, implantasyon penceresi dönemindeki sıçan endometriyumunda ?Vß3 integrin ekspresyonuna ve ince yapıya etkisi
The effect of diabetes on ?Vß3 integrin expression and ultrastructure of rat endometrium at the time of implantation window
  1. Tez No: 267289
  2. Yazar: TUBA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. NECAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsanda implantasyon süreci; oosit maturasyonunun erken dönemlerinde başlayan, embriyo ve endometriyum arasındaki kompleks bir ilişki ile kontrol edilmektedir. Endometriyum menstrual siklus boyunca yeniden düzenlenir ve sadece `implantasyon penceresi' döneminde reseptiftir.İntegrinler; memelilerde tüm vücutta yaygın olarak bulunan adezyon moleküllerinin bir sınıfıdır. Birçok fizyolojik olayda ve erken gelişimsel olaylarda önemli rol oynarlar. ?Vß3 integrin endometriyumun luminal epitelinde en iyi karakterize edilen hücre adezyon molekülüdür.Diabetes mellitus, insülinin yetersiz salınması ve/veya yetersiz etkisi sonucu ortaya çıkan ve hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Bu çalışmada diyabetin gebe sıçan endometriyumunda ?Vß3 integrin ekspresyonuna etkisinin incelenmesi amaçlandı.Çalışmada 42 adet, 8 haftalık dişi Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol (n=21) ve diyabetik (n=21) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu gruplardan da 3, 5 ve 7. gebelik gününde ötenazi yapılmak üzere toplam 6 alt grup oluşturuldu. Hayvanlarda diyabet yapmak için streptozotosin (50 mg/kg) uygulandı. Elde edilen uterus dokuları elektron mikroskobik ve immunohistokimyasal işaretleme için takip edilerek incelendi.İmmunohistokimyasal işaretlemede diyabet grubunda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında ?Vß3 integrin ekspresyonunda artış gözlendi. Elektron mikroskobik incelemelerde diyabetik grupta, luminal epitel hasarı, epitel hücre apikal yüzeyinde pinopodlarda bozulma, stromal kapiller damarlarda endotel hipertrofisi ve buna bağlı lümen daralması olduğu gözlendi.Bu veriler doğrultusunda implantasyonda önemli bir rolü olan ?Vß3 integrinin, diyabette ekspresyonunun arttığı, diyabette artmış implantasyon başarısızlığının da bu artışa bağlı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Implantation in humans is controlled by a complex interaction between embryo and endometrium, which begins at the early stages of oocyte maturation. The endometrium is remodelled throughout the menstrual cycle, and exhibits only a short period of receptivity, known as the `implantation window?.Integrins are a class of cell adhesion molecules that expressed on almost all cells in body. Integrins participate in many physiological processes and early developmental events. ?Vß3 integrin is an adhesion molecules that have been well characterized in endometrial luminal epithelium.Diabetes mellitus (DM) is a metabolical disease characterized by hyperglycemia and insuf ? ciency of secretion or action of endogenous insulin. The main purpose of this study was to observe the effects of diabetes to ?Vß3 integrin expression on the endometrium of diabetic pregnancy rats.Eight weeks old, fourty-two female Wistar abino rats were used for this study. Animals were separated as diabetes (n=21) and control (n=21) groups. Each group were subdivided for euthanasia in thirth, fifth and seventh pregnancy days. In the diabetes group, 50 mg/kg streptozotocin were administered intraperitoneally to each rats. Obtained tissues were processed for the ultrastructural examination and immunohistochemical staining.In comparison to the control group, there was an increased immunohistochemical labeling for ?Vß3 integrin in the diabetes groups. Ultrastructural examination of the diabetes group tissues showed luminal epithelium damage, at the apical surface of epithelium, cell pinopod degeneration, narrowing in capillary vessels due to endothelial hypertrophy.According to this study; ?Vß3 integrin expression, which has an important role in implantation, increased in diabetes and this increase might be related to the implantation failure.