Deneysel sepsis modelinde uygulanan ozon gazı ön koşullamasının karaciğer, böbrek, akciğer histopatolojisi ve serum süperoksid dismutaz, tiyol ve malonildialdehid konsantrasyonları üzerine olan etkisinin belirlenmesi
Experimental sepsis model applied ozone gas preconditioning of the liver, kidney, lung histopathology and serum superoxide dismutase, malondialdehyde thiol and the effect on the determination of concentration
- Tez No: 267299
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sepsis mortalitesi halen çok yüksektir ve yeni tedavi arayışları sürmektedir. Bu araştırmada deneysel sepsis modeli oluşturulan ratlarda intraperitoneal olarak uygulanan O3 gazı ön koşulaması sonucu antioksidan kapasitede meydan gelen artışı ve farklı doku tiplerinde inflamatuvar proçeslerde baskılanmayı ve histopatolojik değişiklikleri gösterebilmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Hayvan Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Deney Hayvanları Yetiştirme Merkezi'nden temin edilen, Wistar albino dişi ve erkek ratlar, uygun koşullarda, serbest su ve gıda sağlanarak araştırmaya alındılar. Ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı. 1. gruptaki ratlar sham grubu olarak değerlendirildi ve 5 gün süre ile günde bir kez 80ml/kg volümde intraperitoneal hava verilerek 6. gün anestezi altında steril koşullarda batına girildi ve herhangi bir işlem yapılmadan batın kapatıldı, 7. gün yine anestezi altında ratların karaciğer, akciğer ve böbrek dokuları ve kan örneği alınarak ratlar sakrifiye edildi. 2. gruptaki ratlar kontrol grubu olarak değerlendirildi ve 5 gün süre ile günde bir kez 50 µg/ml doz ve 80ml/kg volümde intraperitoneal O3 gazı verildi, 6. gün anestezi altında steril koşullarda batına girildi ve herhangi bir işlem yapılmadan batın kapatıldı, 7. gün yine anestezi altında ratların karaciğer, akciğer ve böbrek dokuları ve kan örneği alınarak ratlar sakrifiye edildi. 3. gruptaki ratlar hava/sepsis grubu olarak değerlendiridi ve 5 gün süre ile günde 1 kez 80ml/kg volümde hava verildi. 6. gün ratlarda sepsis modeli oluşturmak amacıyla anestezi altında steril koşullarda çekal ligasyon ve perforasyon (CLP) yapıldı 7. gün septik olarak kabul edilen ratlardan karaciğer, akciğer ve böbrek dokuları ve kan örneği alınarak ratlar sakrifiye edildi. 4. gruptaki ratlar ozon/sepsis grubu olarak değerlendiridi ve 5 gün süre ile günde 1 kez 50µg/ml doz ve 80ml/kg volümde O3 gazı verildi. 6. gün ratlarda sepsis modeli oluşturmak amacıyla anestezi altında steril koşullarda çekal ligasyon ve perforasyon (CLP) yapıldı 7. gün septik olarak kabul edilen ratlardan karaciğer, akciğer ve böbrek dokuları ve kan örneği alınarak ratlar sakrifiye edildi. Karaciğer, akciğer ve böbrek dokularında histopatolojik inceleme yapıldı, alınan kan örneklerinden ise, SOD, Tiyol ve MDA değerleri çalışıldı.Bulgular: İntraperitoneal uygulanan O3 gazı ön koşullaması gruplarda biyokimyasal olarak tespit edilen SOD ve Tiyol değerlerinde anlamlı olarak yükselme saptanırken MDA değerinde anlamlı düşüş tespit edildi. Bu bize O3 gazı ön koşullamasının antioksidan mekanizmalarda artış sağladığını göstermektedir. Histopatolojik olarak da karaciğer sinüzoidlerinde hava/sepsis grubunda, ozon/sepsis grubuna göre daha fazla büyüme saptandı, bu bulgu karaciğer hasarını belirtmesi açısından olumlu olarak değerlendirildi. Yine incelenen akciğer dokularında hava/sepsis grubunda, ozon/sepsis grubuna göre çok daha fazla oranda alveolar membran harabiyeti gözlendi. Böbrekte yine hava/sepsis grubunda ozon/sepsis grubuna göre bowman boşluğunda artış saptadı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Karaciğer dokusunda ozon gazı alan gruplarda saptanan vakualizasyon verilen O3 gazı konsatrasyonuna bağlandı. Bununla birlikte ileri konsantrasyon, volüm çalışmalarına ihtiyaç vardır.Sonuç: Çalışmamızda ozonik ön koşullanma ile endojen antioksidan kapasitede artış ve lipid peroksidasyon ürünlerinde azalma olduğunu, akciğer, karaciğer ve böbrek histopatolojisinde de ozonik ön koşullama yapılan grupta, histopatolojik preparatlarda sepsisin etkilerinin azaldığını gösterdik. Bu sonuçların klinik uygulamaya entegre edilebilmesi için daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sepsis mortality is still very high and continues the search for new treatments. Experimental study in rats that intraperitoneal sepsis model in front of the O3 gas preconditioning result from increased antioxidant capacity and the different tissue types that occur in inflammatory and histopathological changes that could show processin aimed printing.Materials and Methods: Ege University, Medical Faculty, Animal Ethics Committee approval, the Experimental Animal Breeding Center, supplied, Wistar albino female and male rats, in appropriate circumstances, Free water and food provided by the research were included. Rats were divided randomly into four groups. 1. rats in the sham group was considered as a period of five days weather given intraperitoneally once a day volume that is bigger 80ml/kg 6 days were entered into the abdomen under anesthesia and sterile conditions the abdomen was closed without any action, 7 day rats were still under anesthesia, liver, lung and kidney tissue of rats were sacrificed and blood samples were taken. 2. group of rats in the control group were evaluated once daily for 5 days and 50 mcg / ml dose and volume that is bigger 80ml/kg O3 gas was given intraperitoneally, 6 days in sterile conditions in the abdominal cavity was entered under anesthesia and abdominal cavity was closed without any action. 7. day rats were still under anesthesia, liver, lung and kidney tissue of rats were sacrificed and blood samples were taken. 2. group of rats in the control group were evaluated once daily for 5 days and 50 mcg / ml dose and volume that is bigger 80ml/kg O3 gas was given intraperitoneally, 6 days were entered into the abdomen under anesthesia and sterile conditions the abdomen was closed without any action, 7 day rats were still under anesthesia, liver, lung and kidney tissue of rats were sacrificed and blood samples were taken. 3. rats in the group of air / sepsis group were evaluated at days 1 and 5 days and were given time air volume that is bigger 80ml/kg. 6. days in order to create a rat sepsis model of cecal ligation under anesthesia and sterile conditions, perforation (CLP) were performed 7 days were considered septic rats liver, lung and kidney tissue and blood samples were taken from the rats were sacrificed. 4. rats in the group of ozone / sepsis group were evaluated at days 1 and 5 days for a period of time and dose of 50?g/ml was 80ml/kg gas volume that is bigger O3. 6. days in order to create a rat sepsis model of cecal ligation under anesthesia and sterile conditions, perforation (CLP) were performed 7 days were considered septic rats liver, lung and kidney tissue and blood samples were taken from the rats were sacrificed. Liver, lung and kidney tissues, histopathological examinations were performed, blood samples are taken, SOD, MDA and thiol levels were studied.Findings : Intraperitoneal O3 gas is applied to pre-condition groups were identified biochemically and thiol levels were significantly increased SOD was detected in MDA levels were significantly decreased. Antioxidant mechanism of this condition in front of us O3 increase gas shows. Histopathological liver sinüzoidlerinde air / sepsis group, the ozone / sepsis group were higher than growth, in terms of these findings indicate liver damage was assessed as positive. Lung tissues were examined again in the air / sepsis group, the ozone / sepsis group than in the alveolar membrane damage was observed more frequently. Kidney still air / ozone in sepsis group / sepsis group was increased compared to the Bowman space and found to be statistically significant. Ozone gas in the area of liver tissue in groups identified the O3 gas konsatrasyonuna vakualizasyon linked. However, high concentration, volume of work is needed.Conclusion: In our study, preconditioning with ozonik increase in endogenous antioxidant capacity and decreased lipid peroxidation products, lungs, liver and kidney histopathology in front ozonik conditioning in the group, we have shown a reduction of the effects of sepsis in histopathologic preparations. To be integrated into the clinical application of these results, further studies are needed.