Günübirlik minör ürolojik cerrahi girişimlerde preoperatif deksketoprofen trometamol uygulamasının postoperatif ağrı şiddetine etkisi
Surgical procedures deksketoprofen trometamol minor applications daily relief in the preoperative to postoperative pain effect
- Tez No: 267300
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu prospektif, randomize, çift-kör çalışmada günübirlik ürolojik girişimlerde(varikosel, testiküler sperm ekstraksiyonu) bir NSAİİ olan 50 mg deksketoprofentrometamolün insizyon öncesi iv olarak uygulanmasının erken ve geç dönempostoperatif ağrı kontrolüne etkisinin araştırılması amaçlandı.Günübirlik ürolojik elektif cerrahi uygulanacak olan ASA I-II grubu 18-65 yaşarası toplam 60 gönüllü erkek hasta çalışmaya dahil edildi ve randomize olarak ikigruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu öncesinde Grup I hastalarına 50 mg (2 ml)deksketoprofen trometamol 15 saniyeden kısa olmamak koşuluyla iv bolus olarakuygulandı. Grup II hastalarına ise 2 ml serum fizyolojik plasebo olarak iv bolusşeklinde uygulandı. Tüm hastalara standart LMA anestezisi uygulandı. Postoperatifderlenme odasında ilk 15 dakikada 5 dakikada bir, sonrasında her 15 dakikada birolguların VAS skoru, vital bulguları ve yan etkiler (bulantı, kusma gibi) bakılarakkaydedildi (0, 5', 10', 15', 30', 45', 60', 75', 90', 105', 120' şeklinde). Her iki gruptakihastaların ağrı sorgulamasında postoperatif VAS değerleri 4 veya üzerinde bir değerolması durumunda olgulara 1 gr / 100 ml parasetamol iv infüzyon uygulanarak ağrıkontrolü sağlandı ve ilk analjezik gereksinim süresi kaydedildi. Ağrı kontrolü bunarağmen sağlanamayan hastalarda tramadol ampul 100 mg iv yavaş infüzyon yapıldı.Her iki grupta da olguların eve gönderilme kriterlerini karşılama (PADS ? 9) sürelerikaydedildi. Olgular eve gönderilmeden ağrı günlüğü ve postoperatif ilk iki günkullanacakları analjezik tedavi hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendirildi. İki günboyunca 6 farklı zamanda ağrı değerlendirmesi ve yan etkilerle ilişkili izlem formuverildi. Olgulara evde oral 500 mg parasetamol tableti oral yol ile 6 saatte bir almalarısöylendi. Buna rağmen ağrı kontrolü sağlanamaması (VAS?4) durumunda oralyoldan 8 saat ara ile (3x1) 25 mg deksketoprofen trometamol almalarına izin verildi.35Tüm hastalar kendilerine daha önce anlatılan postoperatif izlem formunu doldurdular.Çalışma sonunda olguların toplam postoperatif ilk 2 gün analjezi kalitesi, kullanılangünlük analjezik ilaç miktarı, tüm ilaç yan etkileri ve hasta memnuniyeti telefon ileyapılan görüşmede belirlenerek kaydedildi.Gruplar arasında demografik veriler (yaş, kilo), anestezi ve cerrahi süreleri,cerrahi girişim tipi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.Deksketoprofen grubunda (Grup I) 22 hastaya (%73,3) postoperatif ağrı kontrolü içiniv parasetamol infüzyonu uygulandı. Plasebo grubunda (Grup II) ise 28 hastaya(%93,3) postoperatif ağrı kontrolü için iv parasetamol infüzyonu uygulandı.İntravenöz parasetamol uygulamasına rağmen deksketoprofen grubunda (Grup I) 10hastaya (%33,3), plasebo grubunda (Grup II) ise 18 hastaya (%60,0) postoperatifyeterli ağrı kontrolü sağlanamaması nedeniyle iv tramadol infüzyonuna gerekduyuldu. I. Grupta II. Gruba kıyasla postoperatif analjezik gereksinimi daha düşük,PADS ? 9 olma süreleri daha kısa olmakla birlikte fark istatistiksel olarak anlamlıdüzeyde bulunmadı.İnsizyon öncesi uygulanan iv deksketoprofenin plaseboya göre erkenpostoperatif analjezi, eve gönderilme süresi ve evde analjezik gereksinimi yönündenanlamlı fark oluşturmadığı gözlendi. Ancak deksketoprofen grubunda daha az olgudaek tramadol gereksinimi olması özellikle günübirlik cerrahide tramadole bağlı yanetkilerden kaçınma yönünden önemli olabileceğinden bu olgularda ivdeksketoprofenin preoperatif uygulamasının etkinliğinin ortaya konmasında dahageniş sayıda hasta sayılarını içeren ileri araştırmaların gerekli olduğu kanısınavarıldı.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized, double-blind study in outpatient urological surgery(Varicocele, testicular sperm extraction), 50 mg of an NSAID Relieftrometamolün incision before the implementation of momentum as early and lateaimed to investigate the effect of postoperative pain control.Urological outpatient elective surgery, ASA I-II group of 18-65 yearsA total of 60 volunteers between the male patients were included in the study and randomlywere divided into groups. Group I patients prior to induction of anesthesia, 50 mg (2 ml)trometamol Relief shall not be less than 15 seconds as a boluswas applied. Group II patients, and 2 ml bolus of saline as placebowas administered in the form. All patients underwent standard LMA anesthesia. PostoperativeIn the recovery room five minutes in the first 15 minutes, then every 15 minutesVAS scores of patients, vital signs and side effects (nausea, vomiting, etc.) by lookingwere recorded (0, 5 ', 10', 15 ', 30', 45 ', 60', 75 ', 90', 105 ', 120' in the form). In both groupsquestioning of patients in the postoperative pain VAS scores 4 or above a valueIn the case of patients 1 g / 100 ml iv infusion of paracetamol pain by applyingwas brought under control and the first analgesic requirement time was recorded. That pain controlAlthough bulbs can not be obtained in patients tramadol 100 mg iv infusion was slow.In both groups of patients meet the criteria of being sent home (PADS ? 9) timeswere recorded. Patients are sent home the first two days of pain and postoperative daythey will use oral and written information about analgesic therapy was. Two daysIn six different times throughout the side effects associated with pain assessment and follow-up formwas given. Paracetamol 500 mg oral tablet at home, patients with oral route to take 6 hourssaid. Although not providing pain relief (VAS ? 4) in the case of oralway with eight hours (3x1) were not allowed to take 25 mg trometamol Relief.All patients described their postoperative follow-up form they filled out earlier.Study of patients at the end of the first two days of postoperative analgesia in total quality, useddaily amount of analgesic drugs, all drug side effects and patient satisfaction with telephoneThe interview was determined and recorded.Between groups in demographic data (age, weight), duration of anesthesia and surgery,Type of surgery did not differ statistically significant.Relief group (Group I), 22 patients (73.3%) for postoperative pain controliv paracetamol infusion. In the placebo group (Group II) to the 28 patients(93.3%) for postoperative pain control iv infusion of paracetamol.Although the application of intravenous paracetamol Relief group (Group I) 10patients (33.3%) in the placebo group (Group II) and 18 patients (60.0%) postoperativenot providing adequate pain control tramadol infusion due towas heard. I. In group II. Postoperative analgesic requirement was lower compared to the group,PADS ? 9 times, although the difference was statistically significant shorterlevels were found.Applied prior to incision than placebo early momentum Reliefpostoperative analgesia, and duration of being sent home in terms of analgesic requirements at homeNo significant difference was not created. Relief groups, but fewer patientsespecially in the outpatient surgery needs to be added to tramadol tramadol adverseeffects may be important in terms of avoiding the momentum in this caseRelief in the more revealing the effectiveness of preoperativeFurther studies including large numbers of patients are required to believewere there.