Deneysel rat sepsis modelinde hiperbarik oksijen ile normobarik oksijen tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of hyperbaric oxygen and normobaric oxygen on lipopolysaccharide-induced sepsis in rats
  1. Tez No: 272216
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Marine and Underwater Medicine, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sepsis, birçok sistemi tutan, özellikle hemodinamik değisikliklere yol açarak, şok, organ fonksiyon bozukluğu ve organ yetmezliğine kadar giden, tedavisi güç ve mortalitesi yüksek bir klinik tablodur. Son yirmi yılda sepsis üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda sepsis fizyopatolojisinin anlaşılmasının bir sonucu olarak pek çok terapötik ajan geliştirilmiştir. Bu ajanların hepsi insanda kullanılmadan önce hayvanlarda denenmiş, ancak yapılan yorucu ve pahalı çalışmaların çoğu olumlu bir gelişmenin sağlanması açısından başarısız olmuştur.Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisini tanımlarsak, hastaların tamamen kapalı basınç odalarında, 1 ATA'dan daha büyük basınç altında %100 oksijenin solutulduğu tedavi yöntemi şeklinde yapılabilir. Vazokostruktör, mikroorganizma çoğalmasını önleyici, anjiogenezisi aktive edici, antioksidan ürünlerin oluşumunu artırıcı ve dokuların bozulmuş oksijen transport kapasitesini düzeltici etkileri bulunmaktadır.Normorbarik oksijen (NBO), benzer etkileri daha düşük basınçlı ve daha az invaziv şartlarda yapabilen, Yoğun Bakım Ünitelerinde(YBÜ) rutin uygulanan, çok çeşitli uygulama metodları olan bir tedavi metodudur.Bu çalışma; deneysel sepsis modelinde NBO ve HBO tedavilerinin oksidatif stres parametreleri ve pro inflamatuar sitokinler açısından iyileştirici etkilerini ve birbirlerine üstünlüklerini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Bu amaçla ratlar dört gruba randomize edilmiştir: (1) Kontrol grubu (n=10): Sepsis indüksiyonu sonrası tedavi almayacak grup (2) HBO grubu (n=10): Sepsis indüksiyonunu mütakiben HBO tedavisi verilen grup 3) NBO grubu (n=10): Sepsis indüksiyonunu mütakiben NBO tedavisi verilen grup (4) Sham grubu (n=10): İntraperitoneal serum fizyolojik uygulanan grupTüm gruplarda serumda TNF-alfa konsantrasyonları ve akciğer dokusunda oksidatif stress parametresi olarak Glutatyon peroksidase (GSH-Px), Süperoksid Dismutaz (SOD) ve Malondialdehit (MDA) düzeyleri çalışılmıştır. İstatistiksel işlemler için SPSS v15 yazılımı kullanılmıştır.Bu çalışmada HBO ve NBO tedavilerinin; E.Coli ile deneysel olarak oluşturulan sepsis indüksiyonunun neden olduğu oksidatif stres artışını ve doku membran hasarını belirgin olarak iyileştirdiği, NBO ve HBO tedavileri arasında anlamlı fark olmadığı, proinflamatuar sitokin olan TNF-alfa düzeylerinde ise anlamlı düzeyde azalmaya yol açtıkları, HBO tedavisinin NBO tedavisine göre daha anlamlı düzeyde değişiklik oluşturduğu gösterilmiştir.Ancak tedavi etkinliğindeki mekanizmaların anlaşılabilmesi ve kullanabilirliğinin araştırılması için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a severe multisystemic disease ,that develope particularly by alterations on hemodynamia progressing shock, multiorgan dysfunction and failure, which treatment of this manifestation is difficult and mortality is high . In recent two decades there are lots of studies investigated sepsis . After the provement on sepsis physiopathology with these studies, various of therapeutic agents are developed. These agents were tested at animals before used at human being but most of these exhaustive and expensive studies were unsuccesseful at obtaining a positive progress.As a defination for Hyperbaric oxygen treatment (HBO) , the patients are in completely closed pressure rooms, with more than 1 atm pressure breathing %100 oxygen. This treatment effects providing vasoconstruction, preventing microorganism proliferation, activating angiogenesis, enhancing anti-oxidan products and increasing the oxygen transport capacity of failure organs .Normobaric oxygen(NBO) is a treatment that provides same effects with less pressure and at less invasive conditions which can be achieved at intensive care units with different administration methods.The plan of this study is to investigate the comparision of experimantal sepsis models treated with HBO and NBO for the therapeutic effects on oxydative stress parameters and pro-inflammatory cytokins and superiority to each other. For this purpose rats were randomized into four groups. (1) Control group (n=10): Non-treated after sepsis induction group, (2) HBO group (n=10): HBO treated after sepsis induction group, 3) NBO grubu (n=10): NBO treated after sepsis induction group, (4) Sham group (n=10): intraperitoneal NaCl administrated group.In all groups, TNF-alfa concentrations at serum and as oxydative stress parameters; glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) ve malondialdehyde (MDA) levels at lung tissue were studied. The SPSSv15 for Windows was used for the statistical analysis.In this study ıts revealed that treatment with HBO and NBO significantly cure the increased oxydative stress and tissue membran injury at E.coli induced experimental sepsis, and there is no superiority between NBO and HBO treatments, the TNF-alfa as proinflammatory cytokin) levels were significantly reduced, and its demonstrated that HBO treatment made more differance compared to NBO treatment.However to understand the mechanism of treatment efficiency and to investigate the usability, there should be more studies required.