Osteoporotik proksimal femur kırıklarında femur başının yapısal değişiklikleri
Osteoporotik proksimal femur kırıklarında femur başının yapısal değişiklikleri
  1. Tez No: 267312
  2. Yazar: BİLAL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Osteoporoz, düşük kemik kütlesi ve kemik dokunun mikromimari yapısında bozulma sonucu, kemik kırılganlığı ve sonuçta kırık riskinde artış ile karakterize sistemik bir iskelet sistemi hastalığıdır. Osteoporotik kalça kırıkları cerrahi metodlarla tedavi edilir. Ortopedik cerrahideki gelişmelere rağmen kalça kırıkları yaşlılarda morbidite ve mortalitenin başlıca sebeplerindendir. Bu çalışmada osteoporotik kalça kırıklarında kırık olan femur başındaki Kemik Mineral Yoğunluğu (KMY) değerleri DXA ölçümüyle değerlendirilerek, osteoporozla uyumlu olup olmadığı araştırıldı.Çalışmamız için 2006 ile 2010 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine başvuran minör travma sonucu oluşan 56 kalça kırığı olan hasta değerlendirildi. Patolojik kırıklar, majör travma sonucu kalça kırığı olan ve normal DXA değerleri olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bu kriterlere uygun toplam osteoporoz tanısı alan 29 hasta seçildi. Bunların 18'i kadın, 11'i erkekti. Bu hastaların 12'si femur boyun kırığı, 11'i femur servikotrokanterik kırık, 5'i femur intertrokanterik kırık ve 1'i femur subtrokanterik kırıktı. Hastaların sağlam kalçalarında femur proksimal bölge DXA ölçümleri yapıldı. Cerrahi tedavi olarak tüm hastalara endoprotez yapılarak, çıkarılan femur başlarından primer kompresif trabekül alanların KMY (PK-KMY) değerleri ölçülerek karşı taraf femur proksimal bölge alanları (boyun, wards, intertrokanterik, trokanterik ve total) ile ilişkisi araştırıldı.Toplam 29 hastanın sağlam kalçalarının femur boyun bölgesi ortalama KMY değeri 0.561 ± 11 (gr/cm²) ve ortalama T skoru -2.59 ± 0.5, Ward's bölgesi ortalama KMY değeri 0.409 ± 16 (gr/cm²) ve ortalama T skoru -2.55 ± 0.6, intertrokanterik bölge ortalama KMY değeri 0.754 ± 20 (gr/cm²) ve ortalama T skoru -2.38 ± 0.5, trokanterik bölge ortalama KMY değeri 0.482 ± 10 (gr/cm²) ve ortalama T skoru -2.48 ± 0.5, femur proksimal total bölge ortalama KMY değeri 0.639 ± 14 (gr/cm²) ve ortalama T skoru -2.52 ± 0.5, kırılan kalçaların femur başı primer kompresif trabekül bölge ortalama KMY değeri 0.610 ± 11 (gr/cm²) idi.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a systemic skeletal disease which low bone density and deterioration of bone tissue microarchitecture structure results in bone fragility and eventually characterized by an increase in fracture risk. Osteoporotic hip fractures are treated with surgical methods. Despite advances in orthopedic surgery, hip fractures are one of the main reasons of morbidity and mortality in elderly people. In this study Bone Mineral Density in the femoral head fracture at the osteoporotic hip fractures evaluated by DXA measurements can be assessed whether compatible with osteoporosis.For our study, we evaluated 56 patients whose hip fractures are caused by minor trauma and admitted to Orthopedics and Traumatology Clinic, Zonguldak Karaelmas University Education and Research Hospital, between 2006 and 2010. Pathological fractures, hip fractures as a result of major trauma and the patients with normal DXA values were excluded from the study. According to these criteria, a total of 29 patients diagnosed with osteoporosis were selected. There were 18 women and 11 men. Twelve of these patients had femoral neck fracture, 11 of them cervicotrochanteric fractures of the femur, 5 of them intertrochanteric fractures of the femur and 1 of them subtrochanteric fractures of the femur. DXA measurements of proximal region of the femur in controlateral hips of patients were also performed. As surgical treatment endoprosthesis was performed in all patients. Primary compressive trabecula zones BMD values from removed femoral heads were measured and the relation between opposite side of the proximal femoral region (neck, wards, intertrochanteric, trochanteric and total) was investigated.A total of 29 patients, femoral neck of stable hips have mean BMD value 0.561 ± 11 (g/cm²) and mean T score -2.59 ± 0.5, Ward's area BMD is averaged 0.409 ± 16 (g/cm²) and mean T score -2.55 ± 0.6, intertrochanteric region of the average BMD of 0.754 ± 20 (g/cm²) and mean T score -2.38 ± 0.5, mean BMD of the trochanteric region of 0.482 ± 10 (g/cm²) and mean T score -2.48 ± 0.5, average total area of the proximal femur BMD 0.639 ± 14 (g/cm²) and mean T score -2.52 ± 0.5, hip fracture of the femoral head of primary compressive trabecula region mean BMD value were 0.610 ± 11 (g/cm²).