Akreditasyon belgesine sahip bir hastanede çalışan hemşirelerin akreditasyonun hizmet kalitesine etkisi hakkındaki algıları
Perception of nurses working in an hospital with accreditation certificate about effect of accreditation on service quality
- Tez No: 267314
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırma akreditasyonun hizmet kalitesine etkisini ve hizmet kalitesine etki eden diğer faktörleri hemşirelerin bakış açısıyla değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma akreditasyon belgesine sahip bir hastanede, en az 3 yıldır çalışmakta olan ve bu nedenle hem akreditasyon öncesini hem de akreditasyon sonrasını bilen 258 hemşire üzerinde uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak El Jardali ve diğ. (2008) tarafından akreditasyonun hizmet kalitesine etkisi ve hizmet kalitesine etki eden diğer faktörler hakkında hemşirelerin algılarını değerlendirmek amacıyla hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırmada ?kalite sonuçları? bağımlı değişken ve kalite sonuçları üzerinde etkisi araştırılan ?liderlik, taahhüt ve destek? ?stratejik kalite planlaması? ?ödül ve takdir? ?eğitim ve öğretim? ?kalite yönetimi? ?veri kullanımı? ?çalışanların katılımı? ve ?akreditasyonun faydaları? bağımsız değişkenler olarak ele alınmış ve bağımlı değişkenle bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out with the purpose of evaluating the effect of accreditation on service quality and other factors affecting service quality from the viewpoint of nurses. The study was applied on 258 nurses working for 3 years at least in a hospital with accreditation certificate and therefore knowing the process of pre-accreditation and post-accreditation. Survey form prepared with the purpose of evaluating the perception of nurses about the effect of accreditation on service quality and other factors affecting service quality was used by El Jardali and et all (2008) as the tool for data collection. ?quality results? was dealt as dependent variable; whose effect on quality results were researched, ?leadership, commitment and support?, ?strategic quality planning? ?rewards and recognition? ?education and training? ?quality management? ?use of data? ?staff involvement? and ?benefits of accreditation? were dealt as independent variables and the relation between dependent variable and independent variables was tested with Pearson correlation and multiple regression analyses.