Hastane yönetiminin toplam kalite yönetimindeki rolü
The Role of total quality management in hospital management
- Tez No: 74573
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kalite, üretim yapan birimler için rekabet gücü elde etmede ve korumada vazgeçilmez bir ön koşul ve belirleyici unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi çağın getirdiği yenilik ve ihtiyaçlar paralelinde istek ve beklentileri sürekli değişkenlik gösteren müşterilerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve beklentilerinin karşılanması prensibini vurgulamaktadır. Kalite arayışlarında en son gelişmeyi yansıtan Sürekli Kalite İyileştirme felsefesine göre kalitenin sağlanmasında en tepeden en aşağıya kadar tüm çalışanlar rol oynamasına rağmen Toplam Kalite Yönetimi uygulamasına her koşulda tepe yönetimden başlanmalıdır. Bu çalışma, muayeneden Toplam Kalite Yönetimine kadar kalite kavramı ve gelişimini, Toplam Kalitenin temellerini, hizmet sektöründeki kalite kavramını, sağlık işletmelerindeki kalite uygulamalarını incelemektedir. Kalite nedir adlı birinci bölümde kalite'nin tanımı, boyutları ve Toplam Kalite Yönetimi içindeki kalite kontrol ekolleri tanıtılmaktadır. Toplam Kalitenin temelleri adlı ikinci bölümde önlemeye dönük yaklaşım, ölçüm istatistik metotları ve araçları, kalite çemberleri (Grup çalışmaları), sürekli gelişme (Kaizen), yönetim modelleri ve birbirleri ile olan karşılaştırmaları incelenmektedir. Hizmet endüstrilerinde kalite adlı üçüncü bölümde hizmet sektörleri tanıtılıp, hizmet imalat sektörleri arasındaki farklar incelenmektedir. Sağlık işletmelerinde kalite uygulamaları adlı dördüncü bölümde sağlık hizmetlerinde kalite'nin tanımı, kalite geliştirme stratejileri ve Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarında yönetimin rolü incelenmektedir. Beşinci bölümdeki anket çalışmasında yönetimin Toplam Kalite Yönetimindeki rolü ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise masa başı ve alan çalışmasında elde edilen bulgular çerçevesinde değerlendirmeler yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As we can't give up quality in our daily life, quality becomes a signifying element for production units to compete and to stabilize this competing effect Parallel with the century's novelty and needs, clients wishes and expectations change continuosly, and Total Quality Management uses the princeple of corelating with these changes According to the Continuous Quality improvement from top to bottom all staff play a role for quality but Total Quality Management must begin from managers in every condition This study evaluates the meaning and growth of quality from eamination to Total Quality Management, bases of total quality, quality in service sektör and quality praties in health institutes Quality Control schools in Total Quality Management, measure and description of quality are presented in the first part, named What's Quality. Second part's name is bases of Total Quality, and it evaluates the prevention, statistical methods for measures, quality cycles (group studies), contiuous growth (Kaizen), management models and comparisons with each other. In the third part, named Quality of Service Industries, the service sectors are defining and the differences between service-production sections. Quality praties in Health Institutes is the fourth part and quality description in health service, strategies to increase the quality and the role of management in Total Quality Management praties are investigating. With the questionnaire in the fifth part are tired to find the management's role in the Total Quality Management. In the last section named 'Conclusions and Suggestions' under the light of theorical and practical results, some evaluations are made and some suggestions are put through. VI