Öğretmenlerin kişisel özellikleri ve ihtiyaçlarının karşılanma derecesi ile kendini gerçekleştirme düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 26732
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
3. öğretmenler çoğunlukla iki çocuğa sahiptirler. Az çocuklu öğretmenlerin kendini gerçekleştirme düzeyleri diğerlerinden daha yüksektir. 4. öğretmenlerinin eğitim seviyelerinin yükselmesi kendini gerçekleştirme düzeylerini de olumlu yönde etkilemektedir. 5. öğretmenler elde ettikleri gelirle ihtiyaçlarını ye terince karşılayamadıkları konusunda büyük oranda görüş birliği içindedirler. 6. Gelir seviyesinin yükselmesi kendini gerçekleştirme düzeyinin de yükselmesinde etkili olmaktadır. 7. Konut ihtiyacı öğretmenler tarafından yeterince karşılanamayan bir sorun olarak belirtiliyor. 8. Sağlık ihtiyaçlarını karşılama derecesi ile çocukların bakım ve okul giderlerini karşılama dereceleri açısından öğretmenlerin mevcut durumlarının çoğunlukla yeterli olduğunu belirtmektedirler 9. Öğretmenler sosyal etkinliklerden yeterince yararlanamamaktadırlar. Sosyal etkinliklerden yararlanma derecesi yüksek olanların kendini gerçekleştirme düzeyi de yükselmektedir. 10. öğretmenler toplumda kendilerine verilen değerin çoğunlukla yetersiz olduğunu belirtiyorlar. Kendini gerçekleştirme düzeyi açısından da seçenekler arasındaki fark anlamlı dır.11. öğretmenler arasında üst göreve atamalarda öğrenim düzeyi, kıdem, başarı vb. ölçütlere uyulmadığı kanısı yaygın dır. 12. öğretmenler okuldaki çalışma ortamlarının olumlu olduğu görüşünü genelde paylaşıyorlar. 13. örgütlenme ihtiyacının karşılanma derecesinin yeter siz olduğu konusunda öğretmenler çoğunlukla aynı görüşte birleşiyorlar. Bu ihtiyacın karşılanma dercesine göre kendini gerçekleştirme puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur 14. öğretmenlerin ihtiyaçlarının karşılanma derecelerinin yükselmesi kendini gerçekleştirme düzeylerinin de yükselme sin de etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose this reseach is to investigate the relation ship between the self-actualization degree of the Turkish private primary school teachers and their needs. The Personal Oriantiation scale developet by Shortom and the adapted to Turkish popilation by Kuzgun was admisistered 220 private primary school teachers. Also personal data and teacher needs was collected by using a questionae developed by reseacher. The teachers who participate these resevch had been working in Ankara at 22 private primary school in the year of edvcation 1991-1992 The data were analyzed on SAS statistical programe, at the Hacettepe University Computer Center. The findings of the reseah as follows. 1. It is found that when the teacher ages and careers increase the degrees of their self-actualization decrees. 2. About 95 % of the teachers are women. 3. It is found that the degrees of self-actualization of the teachers who have got two or less then two children was higherthe others 4. The increasiy level of education of teachers, effects their self-actualization in a pozitive way. 5. Most of the teachers agree that they can't continve a comfortable life with their income. increasing of the teachers income will affect their success about their self-actualization. 7. Residence is always a problem for all the teachers. 8. It can be mentioned that the teachers are in good conditions about spending on schools and health for their children. 9. Social-activities aren't enough for the teachers and this effect their success. 10. The teachers also point at the people don't apprecio- te them as well. About their self-actualization the difer - ences amoge the coices are also important. 11. When they need to be appointent to a high rank, being successfulghaving been edcated well and being senion, etc aren2t taken into corsideration. 12. The teachers generally sheare the agreement to have pozitive working condrtions at school. 13. Also the teachers agree not be able to become organi zed, according to the level of being supported of their need, the differences among the average of self-actualization are found important. 14. Supporting their needs is always impressive for teachers and this effects their self-actualization.