Yetişkinlere yönelik özel bir kişisel gelişim kursuna ilişkin kalite göstergeleri: Bir durum çalışması
Quality indicators of a private personal development course for adults: A case study
  1. Tez No: 713240
  2. Yazar: HİLAL ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlere yönelik yabancı dil öğretimi alanında hizmet veren ve marka bilinirliğine sahip bir özel kişisel gelişim kursunun öğretim faaliyetlerine ilişkin kalite göstergelerinin belirlenmesidir. Yetişkinlere yabancı dil öğretimi alanında marka bilinirliğine sahip bir özel kişisel gelişim kursunun öğretim faaliyetlerinin incelenmesiyle yetişkinlere yönelik özel kişisel gelişim kurslarının öğretim faaliyetlerinde karşılanması gereken kalite standartlarının neler olması gerektiğine dair bir anlayış oluşturulmaya çalışılacaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın ana problemini;“Yetişkinlere yönelik yabancı dil öğretimi alanında hizmet veren özel kişisel gelişim kursunda gerçekleştirilen öğretim faaliyetlerinin kalite göstergeleri nelerdir?”sorusu oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntem ve tekniklerinin kullanıldığı araştırma, açıklayıcı durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen ve Adana ilinde yabancı dil öğretimi alanında faaliyet gösteren Adana Çukurova Amerikan Kültür Eğitim Kurumlarında yürütülmüştür. Araştırmanın verileri gözlem, görüşme ve görüş formu uygulaması yoluyla toplanmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen gözlemlerde katılımcı gözlem tekniği kullanılmıştır. Gözlem süreçlerinde; sınıf sayısı ve sınıfların fiziki özellikleri, kurum içindeki sosyal alanların özellikleri, öğretim teknolojilerinin kullanımı, öğretmenlerin kullanımına sunulan alanların özellikleri, öğretmenlerin sınıf içindeki öğretim uygulamaları, ders saati dışında öğrencilerin öğretimsel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik uygulamalar, sınav uygulamaları, öğretmenlere yönelik mesleki gelişim faaliyetleri ve öğretmenlerin gerçekleştirdiği takım çalışmaları gözlenmiştir. Araştırmada eğitim kurumunun öğretmenleri ve öğrencileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere eğitim kurumunda görev yapan 10 öğretmen ve eğitim kurumunda öğrenim gören 11 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Eğitim kurumuna ilişkin kalite göstergelerinin belirlenmesine yönelik açık uçlu bir sorunun yer aldığı görüş formu ise eğitim kurumunun öğretmenleri ve öğrencilerine uygulanmıştır. Gözlem, görüşme ve görüş formu uygulamasından elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, eğitim kurumunun kalite göstergelerinin; kurumsal öğretim faaliyetleri, öğretmenlerin öğretimsel uygulamaları, sınav uygulamaları, öğretimi destekleyici fiziki donanım, öğretimi destekleyici sosyal uygulamalar, yönetim uygulamaları, öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetleri ve öğretmenlerin takım çalışması faaliyetleri alanlarında toplandığı anlaşılmıştır. Öğretim kadrosunun niteliği, öğretim süreçlerinin öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde organize edilmesi, ders saatleri dışında aktivite derslerinin düzenlenmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine de katkı sağlayan işbirlikçi çalışmaları eğitim kurumunun kaliteli olarak algılanmasında belirleyici olan göstergelerdir. Doğrudan öğretim ile ilgili faaliyetlerin yanı sıra eğitim kurumunun yönetim süreçlerinde benimsenen yaklaşım da öğretim uygulamalarının nitelikli olarak algılanmasında etkili bir faktör olmaktadır. Araştırmada, yetişkin eğitimi alanında hizmet veren bir eğitim kurumunun kalitesinin sadece öğretim uygulamalarının niteliğine değil öğretim ve yönetim süreçlerinde benimsenen yaklaşımlara da bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Yetişkin öğrencilerin ihtiyaç ve beklentilerinin daha geniş bir yelpazede dağılım göstermesi, yetişkin eğitimi alanındaki eğitim kurumunun kalite yönetimi sürecinde bireysel ihtiyaçlara yanıt verilmesini zorunlu kılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak, yetişkin eğitimi alanında faaliyet gösteren eğitim kurumlarının kalite yönetimi sürecinde öğretmenlerin iş birliği içinde çalışabilecekleri mesleki gelişim faaliyetlerinin düzenlenmesine yönelik sistemli bir çalışma planı oluşturulması önerilmektedir. Yetişkin eğitimi alanında kurumsal kalitenin artırılabilmesi için öğretim faaliyetleri öğrenci ihtiyaç ve beklentilerine duyarlı bir şekilde organize edilmeli ve öğretim süreçlerini destekleyici sosyal faaliyetler düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the quality indicators related to the teaching activities of a private personal development course that serves in the field of foreign language teaching for adults and has brand value. By examining the teaching activities of a private personal development course with brand value in the field of foreign language teaching to adults, an understanding of what quality standards should be met in the teaching activities of private personal development courses for adults will be tried to be created. In line with this purpose, the question“What are the quality indicators of the teaching activities carried out in the private personal development course serving in the field of foreign language teaching for adults?”constitutes the main problem of the research. The research, in which qualitative research methods and techniques were used, was carried out in an explanatory case study design. The research was carried out in Adana Çukurova American Culture Education Institutions, which was determined by criterion sampling and operates in the field of foreign language teaching in Adana. The data of the research were collected through observation, interview and opinion form application. Participant observation technique was used in the observations made in the research. In the observation processes; the number of classes and the physical characteristics of the classes, the characteristics of the social areas in the institution, the use of instructional technologies, the characteristics of the areas offered to the use of teachers, the teaching practices of the teachers in the classroom, the practices to meet the educational needs of the students outside the course hours, the exam practices, the professional development activities for the teachers and the teamwork carried out by the teachers were observed. In the research, semi-structured interviews were conducted with the teachers and students of the educational institution. 10 teachers working in the educational institution and 11 students studying in the educational institution participated in the interviews voluntarily. The opinion form, which included an open-ended question for determining the quality indicators of the educational institution, was applied to the teachers and students of the educational institution. The data obtained from observation, interview and opinion form application were analyzed by content analysis. As a result of the research, it has been understood that the quality indicators of the educational institution are gathered in the areas of institutional teaching activities, teachers' instructional practices, examination practices, physical equipment to support teaching, social practices to support teaching, management practices, teachers' professional development activities and teachers' teamwork activities. The quality of the teaching staff, the organization of the teaching processes in accordance with the preferences and needs of the students, the organization of activity lessons out of class hours, and the collaborative works of teachers that contribute to their professional development are the indicators that determine the quality of the educational institution. In addition to the activities directly related to the teaching, the approach adopted in the management processes of the educational institution is also an effective factor in the perception of qualified teaching practices. In the research, it was concluded that the quality of an educational institution serving in the field of adult education depends not only on the quality of teaching practices, but also on the approaches adopted in the teaching and management processes. The distribution of the needs and expectations of adult students in a wider range has made it necessary to respond to individual needs in the quality management process of the educational institution in the field of adult education. Based on the results of the research, it is recommended to create a systematic work plan for organizing professional development activities in which teachers can work in cooperation in the quality management process of educational institutions operating in the field of adult education. In order to increase the institutional quality in the field of adult education, teaching activities should be organized in a way that is sensitive to student needs and expectations, and social activities supporting the teaching processes should be organized.