ODTÜ öğrencilerinin uyum düzeylerini etkileyen bireysel, sosyal ve ailesel bazı etmenler
- Tez No: 26733
- Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İİİ ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin bireysel, sosyal ve ailelerine ilişkin bazı özelliklerinin uyum düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, ODTÜ'nin hazırlık, 1 ; 2 ; 3 ; ve 4 sınıflarında okumakta olan 305 kız, 430 erkek, toplam 735 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. öğrencilerin bireysel, sosyal ve ailesel özelliklerine ait bilgiler, bu bilgileri kapsayan bir“Anket”öğrencilerin uyum düzeyleri ise“Hacettepe Kişilik Envanteri”ile saptanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, bağımsız değişkenlere ilişkin alt grupların, genel uyum puanları ortalama ve standart sapmaları bulunmuş, grupların ortalamaları arasındaki farkların önem denetimi varyans analizi yöntemiyle yapılmıştır. F değerinin önemli olması halinde, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için Tukey testi uygulanmıştır. Araştırmada, öğrencinin bireysel özellikleri ile ilgili değişkenlerden, aylık gelirini, sosyal etkinlikler için yeterli görenlerin genel uyum düzeylerinin görmeyenlerden, fizik görünümünden memnun olanların olmayanlardan, dini İnancı kuvvetli olanların genel uyum düzeyleri olmayanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür.. Diğer taraftan, fakülte, sınıf, yaşamın çoğunun geçirildiği yerleşim merkezi, öğrencinin ailesiyle birlikte olup olmaması, akademik başarı, ailesinden ayrı kalma süresi ve orta öğrenim türü gibi değişkenlerin genel uyum düzeyi üzerindeki etkisinin ise önemli olmadığı bulunmuştur.İV Aynı şekilde öğrencinin sosyal ilişkilerine ait özelliklerinden, ders dışı aktivitelere katılanların katılmayanlardan, anneyle, babayla, karşı cinsle, aynı cinsle ve kardeşleriyle olan ilişkilerinden memnun olanların genel uyum düzeylerinin olmayanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. öğrencilerin sosyal ilişkilerine ait değişkenlerden, karşı cinsle duygusal ilişki durumu, sosyal destek alma ve sorunlarını başkalarına açma gibi özelliklerin genel uyum dlivseyi üzerindeki etkisinin ise önemli olmadığı bulunmuştur. Öğrencinin ailesine ait özelliklerinden, annelerinin ve babalarının psikolojik uyumunu olumlu algılayanların olumsuz algılayanlardan, anne ve baba arasındaki ilişkiden memnun olanların olmayanlardan, ebeveynin demokratik tutum içerisinde olduğunu düşünenlerin genel uyum düzeylerinin düşünmeyenlerden daha yüksek olduğu görülmüştür, öğrencinin ailesine ilişkin değişkenlerden yalnızca anne-baba birlikteliğinin uyum düzeyi üzerindeki etkisinin önemli olmadığı bulunmuştur. Sonuçta, kişisel, ailesel ve sosyal özelliklerin uyuma etkisi, ilgili yayınlar çerçevesinde tartışılmış, psikolojik danışma alanına ve gelecekte yapılacak araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigated the effect of various personal, social and familial variables on the adjustment level of university students. A total of 735 (305 females and 430males) M.E.T.O. (Middle East Technical University) students from each of the five grades (from preparatory to last year of senior) were included in the study. Data related to the.subjects' personal, social and familial features were collected through a questionnaire prepared for this study. The adjustment levels of the sub jects were assessed by HKE (Hacettepe Personality Inventory), which is an adjustment scale. The data were analyzed using ONE-WAY analysis of variance test. Post comparisons were carried out using Tukey multiple comparison test, wherever necessary. Statistical analysis of personal independent variable revealed that students who perceived their monthly income was sufficient for social activities showed significantly higher general adjustment level than students who did not have the same perception. General adjustment level was found significantly higher for students who satisfied their physical appearance and have strong religioxis beliefs than students who dissatisfied of their physical appearance and did not have strong religious beliefs. On the other hand, independent variables such as; faculty, grade, the kind of place where most of the life-time was spent, living with their families, or not, how long they were separated from their families, academic achievement,Vİ the kind of high school they attended had no significant effects on the general adjustment levels of the subjects. In terms of the variables of social relations; sig nificant differences were found between students who had social activities and hobbies, satisfaction in relations with mother, father, siblings, friends of the opposite and the same sex regarding the adjustment level, and stxidents who had not related the same levels. However, the social relation variables; subject's emotional relations with op posite sex, receiving social support and sharing problems with others, had no significant effects on the adjustment levels of the students. The analysis of data related to the familial features pointed out that; subjects who perceived their parents' psychological adjustment positively, satisfied parent's relations with each other and believed their relations with parents to be democratic were found significantly different from subjects who had negative perception about their parent's psychological adjustment, dissatisfied parent's relations and who believed that their parents were authoritarian. Whereas no significant differences were found between parent togetherness and personal ad justment level. The results were discussed in terms of the effects of personal, social and familial features on the adjustment and the literature in related areas. Some important im plications of the findings for the Guidance and Counseling area were discussed and recommendations were made for the future research.