İdiyopatik Dilate Kardiyomiyopatili hastalarda HLA doku antijenlerinin incelenmesi
Frequency of HLA antigens in Idiopathic Dilated Cardiomyopathy
- Tez No: 267323
- Danışmanlar: PROF. DR. F.İLHAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dilate kardiyomiyopati bilinen bir kardiyovasküler hastalıkla ilişkili olmadığı durumlarda, ailesel-genetik, viral ve/veya immün, alkolik-toksik ya da bilinmeyen faktörlerle gelişebilir. İdiyopatik dilate kardiyomiyopatisi olan Türk hastalarda, HLA antijenleri analizi yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı pek çok otoimmün hastalık ve hematolojik malinite ile ilgisi olduğu düşünülen HLA-Klas II antijenlerinin idiyopatik dilate kardiyomiyopati (IDKM) hastalarında bakılarak, bir ilişki olup olmadığının anlaşılmasıdır. Çalışmamızda, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kardiyoloji ABD'na başvuran 54 IDKM hastası ile yine Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde kayıtlı 104 akraba olmayan, sağlıklı transplantasyon verici adayının HLA-Klas II antijenleri frekansı karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, IDKM ile HLA antijenleri arasındaki ilişki anlaşılmaya çalışılmıştır. HLA-Klas II antijenleri değerlendirmesinde polimeraz zincir reaksiyonu - sekans spesifik primer (PCR-SSP) yöntemi kullanılmıştır. IDKM hastalarının HLA-Klas II antijenleri analıizi sonucunda (i) HLA-DRB1*16 alleli p=0,023, odds oranı 3,715 ve %95 güven aralığı 1,3-10,942'de yüksek bulunmuştur. HLA-DR bölgesinin yanı sıra, HLA-DQ bölgesi de incelenmiş fakat bu bölge allellerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. (ii) DRB1 bölgesiyle bağlantılı olarak bilinen DRB5*01 allelli ise p=0,025 odds oranı 5.047 ve %95 güven aralığı 1,135-4,484 ile istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (iii) Daha önce IDKM ile ilişkisi bildirilen DR1, DR4, DR5, DR12 ve DR15 antijenleri ile istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Çalışmamızda DRB1*16 için anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Daha önce yapılan bazı çalışmalarda DRB1*16 antijeninin; lepra, pulmoner tüberküloz, akut miyelositer lösemi, kronik diskoit lupus eritromatozus (CDLE) ve Chaga's hastalığı ile ilişkileri de gösterilmiştir. IDKM ve HLA antijenleri arasındaki ilişkilerin araştırıldığı çalışmaların, istatistiklerin güvenilir sonuçlar vermesi açısından, daha fazla hasta ve kontrol kullanılarak yapılması uygun olacaktır
Özet (Çeviri)
When not related to a known cardiovascular disease, dilated cardiomyopathy may be occur from familial-genetic, viral-immune, alcoholic-toxic reasons. In Turk population, patients with dilated cardiomyopathy were not analyzed for HLA antigens. The aim of this study is to determine HLA Class II antigens, which is known to have relations with many autoimmune diseases and hematologic malignancies to set a relation between the Class II antigens and dilated cardiomyopathy if exits. In this study, 54 idiopathic dilated cardiomyopathy patients and 104 un-related healthy donors from Baskent University Hospital were analyzed for HLA Class II antigens. To identify the Class II antigens polymerized chain reaction-sequence specific primer method was applied. Due to the results: (i) HLA-DRB1*16 was high in patients. p= 0.023, Odds Ratio=3.715, Confidence Interval=95% (1.3-10.942). Besides DRB1 locus, DQB1 locus was also analysed but no relationship was set in this locus. (ii) Due to the interlocus linkage between DRB1 and DBR5*01 locus; statistically meaningful results were obtained for DRB5*01 (p=0,025, OR=5.047, %95 CI=1,135-4,484).(iii) There could not be seen any relations with the existing HLA antigens reported, DR1, DR4, DR5, DR12 and DR15 DRB1 * 16 and DQB1 * 0302 were statistically meaningful DR16 was also related with leprosy, pulmonary tuberculosis, acute myelocyter leukemia, chronic discoid lupus erythematosis and Chaga?s disease in the literature. Studies of relations of HLA and dilated cardiomyopathy disease should be done by wide patient / control number to have statistically more reliable results.