Türkiye Profesyonel Futbol Süper Liginde ev sahibi olma avantajı
Home advantage in Turkish Football Super League
- Tez No: 267339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Futbol Süper Ligi'nde oynanan maçlarda ev sahibi olma avantajı olgusunu arşiv verileri kullanarak incelemektir. Bu amaçla, Türkiye Futbol Süper Ligi'nde 1996?2009 yılları arasında 13 sezon boyunca oynanmış olan bütün maçlardaki sonuçlar, goller, kartlar ve penaltı sayıları toplanmıştır. Bu veriler daha önce şampiyon olmuş ve Türkiye'nin her yerinde seyircisi olduğu düşünülen dört takım (Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor) ve diğer takımlar açısından ortalamalar arası fark, ANOVA ve ikili lojistik regresyon kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
. The aim of this study was to examine the effect of home advantage in Turkish Football Super League by using archival data. The data of results, cards, goals and penalties were collected from matches played in Turkish Football Super League within 1996 to 2009, total of 13 seasons. The data were examined according to four teams (Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray and Trabzonspor) which won championship in league before and were agreed to have fans in all around Turkey, and other teams by using mean tests, ANOVA and binary logistic regression analyses.