Basketbol oyuncularında Quadriceps Femoris kasına iki farklı kinezyo bant uygulamasının alt ekstremite performansı üzerine etkisi
The effects of two different Kinesio taping aplication to Quadriceps Femoris muscle on lower limb performance in basketball players
- Tez No: 267340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Kinezyo bantın basketbol oyuncularında dikey sıçrama, hız, esneklik ve çeviklik performansları üzerine olan etkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. 30 sağlıklı erkek basketbol oyuncusu çalışmaya katılmıştır. 13 oyuncu (17.92±0.28 yıl) genç, 17 oyuncu (15.82±0.81 yıl) yıldız takıma dahil edilmiştir. Oyuncular quadriceps femoris kasına iki farklı kinezyo bant uygulaması öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Her iki gruba kinezyo bant uygulaması öncesinde ve sonrasında dikey sıçrama, hız, esneklik ve çeviklik testleri uygulanmıştır. Dikey sıçrama taşınabilir kuvvet platformu `New Test Power Timer' tarafından, hız fotoseller kullanılarak 20 metre hız testi ile, esneklik topuk ile kalça arasındaki mesafe (cm) ölçülerek ve çeviklik T test ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda birinci grupta uygulama öncesinde ve sonrasında dikey sıçrama, hız, esneklik ve çeviklik değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effects of kinesio taping on vertical jump, speed, flexibility and agility performances of basketball players. 30 healthy male basketball players participated in this study. 13 players (17.92±0.28 years) belonged to youth, 17 players (15.82±0.81 years) belonged to junior team. Players were assessed before and after two different kinesio tape applications to quadriceps femoris muscle. Vertical jump, speed, flexibility and agility tests were administered to both of the groups before and after kinesio taping aplication. Vertical jump was assessed by `New Test Power Timer? portable force platform, speed was assessed by using photocells in 20 meter speed test, flexibility was assessed by measuring the distance (cm) between hell to buttock and agility was assessed by T test. The results of study indicated, that in the first group vertical jump, speed, flexibility and agility values, were not changed statistically before and after treatment (p>0.05).