Hemşirelik öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyleri ve kitap okuma alışkanlığına ilişkin tutumları
Nursing students? critical thinking levels and attitudes towards reading habit
  1. Tez No: 267342
  2. Yazar: ESRA DOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeylerinin ve kitap okuma alışkanlığına ilişkin tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2009-2010 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde tüm sınıflarda temel meslek derslerine kayıtlı 346 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından bilgilendirildikten sonra kendi isteği ile araştırmaya katılmayı kabul eden 287 öğrenci araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırmada veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği ve Kitap Okuma Alışkanlığına İlişkin Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Tukey testi, sperman korelasyon analizi, aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca, frekans ve yüzdelik hesapları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin eleştirel düşünme düzeylerinin orta (258.43±29.25) olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığına ilişkin tutumlarının ise genel olarak olumlu (4.22±0.591) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as descriptive study in order to determine the nursing students? critical thinking levels and attitudes towards reading habit. The sample of study consist of 346 nursing students who enrolled in vocational courses during the spring semester of 2009-2010 educational year at Hacettepe University Faculty of Health Sciences Nursing Department. The study was carried out with 287 nursing students who were informed by the researcher and voluntarily participated. Data was collected by Data Sheet, California Critical Thinking Disposition Inventory and Attitude Scale Towards Reading Habit. One-way variance analysis, t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis Variance Analysis, Tukey test, Spearman correlation analysis, mean, standard deviation; calculations of median, frequency and percentage were used for analysis. According to the findings of the study; it was found that students? level of critical thinking is medium (258.43±29.25) and their attitudes towards reading habit is generally positive (4.22±0.591).