Ankaragücü PAF takımı oyuncularınnı beslenme ve hidrasyon durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of Ankaragücü Reserve team?s nutrition and hidration behaviour
  1. Tez No: 267350
  2. Yazar: NESLİ ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sporda; vücut ağırlığı, performans, sağlığın korunması ve sakatlanmaların önlenmesi en önemli hedeflerdir. Ancak profesyonel spor hayatının başlangıcında olan adolesan sporcular; artan enerji, besin ögesi ve sıvı gereksinmelerini karşılayamamaktadır. Yapılan bu çalışmada, profesyonelliğe aday adolesan sporcuların beslenme ve hidrasyon durumlarının saptanması amaçlanmıştır. Ankaragücü PAF erkek takımında oynayan süper genç kategorisindeki yaş ortalaması 16±1.2 yıl olan 26 sporcunun, 3 gün boyunca beslenme ve hidrasyon durumları saptanmıştır. Sporcuların vücut ağırlık takibi, idrar renk, idrar dansite, idrar elektriksel iletkenlik, idrar osmolalite ve idrar dansite çubuğu ile hidrasyon durumları saptanmıştır. Sporcuların vücut ağırlıkları ortalama 67.3±5.9 kg, boy uzunlukları 175.2±6.8 cm ve BKI (beden kütle indeksi) değerleri 21.9±1.3 kg/m2 olarak saptanmıştır. Sporcuların günlük enerji alımlarının 3224.9±691.7 kkal olduğu ve enerji alımlarının karbonhidrat, protein ve yağdan sağlanan oranının sırasıyla %53.5 (6.3 g/kg/gün), %16.2 (1.9 g/kg/gün) ve %30.2 olduğu ve sporcular için geliştirilen önerileri karşılamadığı belirlenmiştir. Mikro besin ögelerinden kalsiyum tüketimlerinin (1009.0±555.4 mg) RDA (önerilen günlük miktar)'ya göre yetersiz olduğu saptanmıştır. Sporcuların yeterli sıvı tüketmedikleri, antrenmanlarını ortalama %0.5 dehidrate bitirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Body weight, performance, protection of health and prevention of injuries are the most important goals in sports. But, especially teenage soccer players who are at the start of their professional sports career do not meet the requirements of their increasing energy, nutrient and fluid intakes. In this research, nutrition and hydration status of the soccer players who are the candidates of becoming professional soccer players is tried to be examined. Nutrition and hydration status of 26 athletes, whose average ages are 16±1.2 years, and who are playing for Ankaragücü reserve team were analyzed. Athlete?s hydration status was examined by body weight changes, urine colour, urine specific gravity, urine conductivity, urine osmolality and urine density strips. Body weights, height and BMI (body mass index) values of athletes were determined as 67.3±5.9 kg, 175.2±6.8cm and 21.9±1.3 kg/m2, respectively. Athlete?s daily energy intake was determined as 3224.9±691.7 kcal and energy intake percentage from carbohydrate, protein and fat were determined as 53.5% (6.3 g/kg/d), 16.2% (1.9 g/kg/d) and 30.2% respectively and Diet of the players found to be insufficient in terms of recommended for sports. Athlete?s calcium intake was also found to be insufficient by RDA (recommended dietary allowance). Sports? fluid intake was found to be insufficient and it was also understood that they were dehydrated by 0.5%. Methods used in field study such as urine colour and urine gravity strip and methods used in laboratory such as osmolality and density measurements for the purpose of defining the hydration found to be; 3±1, 1021±3 g/cm3, 32±4 µS/cm, 903±133 mOsm/L ve 1021±4 g/cm3, respectively. Density measurement by urine colour, urine strip and watching body weight was also found to be an inexpensive and practical methods. At the end of the research it was concluded that the athletes should be trained for developing their nutrition and hydration status.