İşitme engelinin erken tanısının gelişim alanlarına etkisi
Effect of early diagnosis of hearing impairment on development areas
  1. Tez No: 267351
  2. Yazar: ELİFE BARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
. Çalışmamızda, işitme engelinin erken tanısının bebeklerin/çocukların gelişim alanlarına (dil gelişimine, ince motor, kaba motor, sosyal ve günlük yaşam becerilerine) olan etkisi incelenerek, normal işiten bebekler/çocuklar ile konjenital işitme kayıplı bebekler/çocuklar gelişim alanları açısından karşılaştırılmış ve erken tanının gelişim alanları üzerine olan etkisinde rol oynayan faktörler belirlenmiştir. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesi'nde yenidoğan işitme taraması kapsamında işitme kaybı tanısı konulan 50 işitme kayıplı bebek/çocuk çalışma grubunu oluştururken aynı yaş grubunda normal işitmeye sahip 50 bebek/çocuk kontrol grubunu oluşturmuştur. Çocukların gelişimlerini değerlendirmek için Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Vineland Uyum Davranış Ölçeği, Denver II Gelişimsel Tarama Testi uygulanmıştır. İşitme kayıplı grubun işitsel algı becerileri ise Anlamlı İşitsel Deneyim Skalası ile değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizi sonucunda, her iki grup arasında işitme kaybı risk faktörü varlığı ve risk faktörlerinden akraba evliliği, ailede işitme kaybı öyküsü, anoksi ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) tedavi görme arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Risk faktörü ve ek problem varlığı ile akraba evliliği, ailede işitme kaybı öyküsü, YYBÜ' sinde tedavi görme ve anoksi öyküsü olan işitme kayıplı grubun, risk faktörü ve ek problemi olmayan işitme kayıplı gruba göre, tüm gelişim testleri ve Anlamlı İşitsel Deneyim Skalası puanları daha düşük elde edilmiştir. Yenidoğan İşitme Taraması ile tanı yaşı, işitme cihazı kullanma yaşı ve işitsel eğitime başlama yaşının düştüğü görülmüştür. Ancak erken ve geç olmak üzere iki gruba ayrılan işitme kayıplı bebeklerin/çocukların gelişimsel ve işitsel algı becerileri yönünden farklılık bulunamamıştır. İşitme kayıplı gruptaki bebekler/çocuklar; dil gelişimleri, sosyal becerileri ve günlük yaşam becerileri açısından normal işiten gruptakilere göre daha düşük performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, effect of early diagnosis of hearing impairment on development areas (language development, fine motor, gross motor, social and daily living skills) of babies/children was reviewed and a comparison between babies/children with normal hearing and babies/children with congenital hearing impairment was made in terms of development areas and factors, playing role on the effect of early diagnosis on development areas were determined. For this purpose, in the Audiology Unit of Hacettepe University, Department of Otolaryngology, within the scope of newborn hearing screening, while forming a working group consisting of 50 hearing-impaired babies/children with hearing loss diagnosis, a control group of 50 babies/children with normal hearing at the same age group was formed too. In order for the assessment of children?s development, Ankara Development Screening Inventory, Vineland Adaptive Behaviour Scale, and Denver II Developmental Screening Test were applied. And the auditory perception skills of hearing-impaired group were assessed by the Meaningful Auditory Experience Scale. As a result of the analysis of data obtained from the study, between these two groups, significant differences between the existence of risk factor of hearing loss and the history of kin marriage, hearing loss in the family, being treated in the anoxia and newborn intensive care unit (YYBU) among risk factors were discovered. All developmental tests and Meaningful Auditory Experience Scale points of hearing-impaired group having existence of risk factor and additional problem as well as history of kin marriage, hearing loss in the family, being treated in the anoxia and newborn intensive care unit (YYBU) seemed to be lower compared to the hearing-impaired group not having risk factor and additional problem. By the Newborn Auditory Screening, it was seen that there was a decrease in the age of diagnosis, age to use hearing aid and age to start auditory training. However, no differences are found on the developmental and auditory perception skills of two groups diverging as early and late hearing impairment babies and childrens. Babies/children in the group with hearing impairment demonstrate lower performance in terms of language developments, social skills and daily living skills compared to those in the group with normal sense of hearing.