Koklear implant kullanan çocukların okuduklarını anlatma becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of reading comprehension skills in children with cochlear implants
- Tez No: 267354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SENNAROĞLU, DR. ŞEBNEM SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda, koklear implant kullanan çocukların okuduklarını anlatma becerileri; koklear implant olma yaşına göre incelenerek, normal işiten çocuklarla karşılaştırılmıştır. Hacettepe Üniversitesi İşitme Konuşma Eğitim Merkezi'nde ve Ankara'daki özel eğitim merkezlerinde takip edilen, 30 koklear implantlı çocuk ve Ankara'daki farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerden oluşan okuldan seçilen, normal işiten 42 çocuk değerlendirilmiştir. Çalışmamızdaki çocuklar ilköğretim 3, 4 ve 5. sınıf öğrencileri arasından seçilmiştir. Çocukların okuduklarını anlatma becerilerini değerlendirmek amacıyla, Okuduğunu Anlatma Değerlendirme Aracı kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırmada, 4 yaş öncesi koklear implant olan çocukların, 4 yaş sonrasında koklear implant olan çocuklara göre okuma metnindeki karakterler, ana olaylar ve detaylar bölümünden daha yüksek puan aldıkları ve bu sebeple okuduklarını anlama becerilerinde daha başarılı oldukları bulunmuştur. Ayrıca, koklear implantlı grubun okuduklarını anlatma becerilerinin, kontrol grubuna göre daha yetersiz, ancak 4 yaş öncesinde koklear implant olan grubun kontrol grubuna yakın düzeyde olduğu saptanmıştır. Bu sonuçların, kritik dil gelişim döneminde koklear implant uygulamalarının önemine ve koklear implantlı çocukların eğitimlerinde okuduklarını anlatma becerilerini geliştirecek çalışmalara yer verilmesine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study sets out to examine the reading comprehension skills of hearing impaired children in relation to their age of implantation and to compare them with their normal hearing peers. 30 children with cochlear implant, attending the Hearing and Speech Educational Center of Hacettepe University and attending special education centers in Ankara, and 42 children with normal hearing thresholds and diverse socio-economic background attending schools in Ankara make up the data for this study. The children were selected from the class of 3, 4, 5th of primary instruction. A Reading Comprehension Skills Assessment Form was used to evaluate the reading comprehension skills of the participants. When compared to the children who underwent implantation before the age of four, children who were implanted after the age of four revealed higher scores in characters, main events and details. For this reason, the children who underwent implantation before the age of four, had beter results in reading comprehension skills. Also, cochlear implant groups compared with the control group, cochlear implant group had incompetent results, but the children who underwent implantation before the age of four had more similar performances to the control group. The findings of this study highlight the importance of cochlear implantation during the critical period of language development and also enhancing training programmes for reading comprehension skilss for the children who underwent cochlear implantation.