Kronik inversiyon ayak bileği burkulması olan basketbol oyuncularında atletik bantlama ve kinesio bantlamanın fonksiyonel performans üzerine etkisi
Effect of athletic taping and kinesio taping on functional ullperformance in chronic inversion ankle sprain in basketball players
- Tez No: 267353
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik ayak bileği burkulma problemi olan sporcularda farklı bantlama yöntemlerinin (kinesio bantlama, atletik bantlama) fonksiyonel performans üzerine olumlu etkisinin olup olmadığını araştırmak ve eğer etkiliyse hangi yöntemin daha etkili olduğunu bulmaktı. Çalışmada yaşları 18 ile 22 arasında değişen kronik ayak bileği burkulma problemi olan 15 erkek basketbol oyuncusu yer aldı. Bireyler birer hafta arayla dört defa değerlendirildi. (Sırasıyla; plasebo bantlama, bantsız, atletik bantlama ve kinesio bantlama ile). Fonksiyonel performans testlerinden Hopping, Single Limb Hurdle, Ayakta Topuk Yükseltme, Dikey Sıçrama, Star Excursion Balance Testi (SEBT) ve Kinesthetic Ability Trainer (KAT) Testleri; çeviklik, endurans denge ve koordinasyonu değerlendirmek amacıyla uygulandı. İstatistiksel analiz için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanıldı. İkili karşılaştırmalar için Bonferroni yöntemi kullanıldı. Star Excursion Balance Testi ve Kinesthetic Ability Trainer dinamik değerlendirme testlerinde tüm uygulamalar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Hopping Testi, Single Limb Hurdle Testi ve KAT statik ölçümünde bireyler atletik bantlama ve kinesio bantlama ile daha iyi performans sergilemelerine rağmen; kinesio bantlama ve atletik bantlama uygulamaları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Atletik bantlama uygulaması, dikey sıçrama ve ayakta topuk yükseltme testlerinde düşük skorlara yol açmıştır. Yapılan bu çalışmayla; atletik bantlamanın tersine Kinesio bantlama yönteminin hiçbir negatif etkisinin olmadığı tam tersine bazı fonksiyonel performans testleri sonuçlarına olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of different types of taping (kinesio aping, athletic taping) to determine the most effective taping method in chronic ankle sprain on functional performance. 15 male basketball players between the ages of 18 and 22 who had chronic ankle sprain problem participated in this study. Subjects were assesed four times (placebo taping, without taping, athletic taping, kinesio taping; respectively) with one week intervals. Among the fuctional tests: Hopping test, Single Limb Hurdle Test, Standing Heel Rise test, Vertical Jump Test, The Star Excursion Balance Test and Kinesthetic Ability Trainer (KAT) Test were used to quantify agility, endurans, balance and coordination. Statistical analysis was performed using one way anova test in repeated measurements and Bonferroni was used for double comparisons. There were no significant differences among the results obtained using the four trials for SEBT and KAT?s dynamic measurement (p>0,05). Although the subjects performed better with kinesio taping and athletic taping on the hopping test, single limb hurdle test and KAT?s static measurement, there was no significant difference between the kinesio taping and athletic taping methods (p>0,05). For the vertical jump and standing heel rise tests, the athletic taping trial led to decreased scores. The results of this study showed that unlike the athletic taping method, kinesio taping not only had no negative effects on functional performance but also the improvements were seen in some of functional performance tests.