8-12 yaş arası koklear implantlı işitme kayıplı çocuklarda kıd-kındl anketi kullanarak yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life using kid-kindl questionnaire in children aged 8-12 with cochlear implant hearing loss
  1. Tez No: 830818
  2. Yazar: ELİF ASLI YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KÜLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmadaki amaç, işitme engeline sahip çocukların psikolojik, fiziksel, sosyal, duygusal ve akademik alanda ne ölçüde etkilendiklerini değerlendirmek ve elde edilen sonuçların normal işiten yaşıtlarından farkı olup olmadığını ya da hangi alanda farklı olduklarını saptamaktır. Yöntem: Bu yüksek lisans tez çalışmasında Almanya kökenli olan, 24 tane basamaktan oluşan ve Türkçe standadizasyonu yapılan 7-13 yaşa arasına yönelik anket kullanılmıştır. Anket, Google Forum üzerinden Google anketi şekline çevrilmiş ve Facebook üzerinden 'Koklear İmplant Kullanıcıları, Koklear İmplant Ailesi, Medel Koklear İmplant Kullanıcıları'gibi gruplar üzerinden paylaşılarak yapılmıştır. Çalışmaya 255 işitme kayıplı koklear implant kullanıcısı çocuk ve 240 normal işitmeye sahip çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar 8-12 yaş arasında olup, en az 5 yıldır koklear implant kullanıcısıdır.Verilerin değerlendirilmesinde; Shapiro Wil testi, Bağımsız t testi, tek yönlü Varyans analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Bulgular: Normal işitmeye sahip çocuklar ile koklear implant kullanan işitme kayıplı çocuklara uyguladığımız anket sonucunda anketin alt basamaklarından aile, bedensel sağlık ve arkadaş bölümlerinde ve toplam hesaplanan puan bölümünde koklear implant kullanan çocukların normail işiten çocuklara göre daha olumlu sonuçlar elde ettiği görülmüştür. Anketin diğer 3 basamağına bakıldığında ise iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuç: Koklear implant kullanımının yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bunun tam tersi olarak bazı basamaklarda aynı yaş grubuna ait normal işitmeye sahip akranlarına göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the extent to which children with hearing impairment are affected physically, psychologically, emotionally, socially and academically and to determine whether the results obtained are different from their peers with normal hearing or in which areas they differ. Method: In this master's thesis study, a questionnaire for 7-13 year olds of German origin, consisting of 24 steps and standardized in Turkish, was used. The survey was converted into a Google survey via the Google Forum and shared on Facebook through groups such as 'Cochlear Implant Users, Cochlear Implant Family, Medel Cochlear Implant Users'. 255 children with cochlear implants with hearing loss and 240 children with normal hearing were included in the study. Children are between the ages of 8-12 and have been cochlear implant users for at least 5 years. In the evaluation of the data; Shapiro Wil test, Independent t test, one-way analysis of variance, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used. Results: As a result of the questionnaire we applied to children with normal hearing and children with hearing loss using cochlear implants, it was seen that children using cochlear implants achieved more positive results in the family, physical health and friends sections of the questionnaire and in the total calculated score section. When the other 3 steps of the questionnaire were examined, no significant difference was observed between the two groups. Conclusion: It has been determined that the use of cochlear implants does not have a negative effect on quality of life. On the contrary, better results were obtained in some steps compared to their peers with normal hearing belonging to the same age group.