Hastanede bilgi sistemlerinin analizi ve model önerisi
Analysis of hospital information systems and a model proposal
  1. Tez No: 267362
  2. Yazar: TUNCAY KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Science and Technology, Health Care Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yönetim Bilgi Sistemleri işletmelerde yöneticilerin ve kullanıcıların doğru kararı en kısa zamanda vermelerine destek sağlayan, bilgi teknolojilerinden faydalanan ve otomasyona dayalı sistemlerdir. İşletmelerin bilgi ihtiyacı çevreden toplanan verilerin sistem tarafından işlenerek doğru zamanda, doğru kişiye, doğru bilginin iletilmesiyle sağlanır. Günümüzde işletmeler bilgiye hızlı şekilde erişmek ve bu bilgiyi piyasada rekabet edebilmek için kullanmak amacıyla yönetim bilgi sistemlerinden faydalanmak eğilimindedirler. Tüm devlet işlemlerinin birleştirilerek e-devlet projesi olarak ülke çapındaki bir sisteme çevirmek için bu sistemin alt sistemlerinin iyi dizayn edilmesi ve birbirleriyle uyumlu olması son derece önemlidir. Bu durumda mevcut hastane bilgi sistemleri incelenerek yapılarının ortaya konulması, sektör yapısı ve bilgi teknolojilerinin durumu incelenerek kamu hastaneleri için fikir oluşturacak bir yapının ortaya konulması acil bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada, Türkiye Sağlık Bilgi Sistemi ve alt sistemlerinin analizi ile sektör yapısı ve bilgi teknolojileri durumunun ortaya konulmuştur ve kamu hastaneleri için; genel sistem ile uyumlu bir bilgi sistemi modeli ortaya çıkarılmıştır. Çalışma ile Türkiye Sağlık Sistemi bileşenleri hedef düzeylerine göre analiz edilmiş, hastane bilgi sistemi modeli oluşturulma gereği bu analiz sonucu ortaya çıkmıştır. Genel sistemin bu şekilde analizi ile sağlık bilgi sistemleri politika belirleyicilerine, izlenilen yol haritası hakkında sistematik bilgi vermesi amaçlanırken önerilen model aracılığıyla da hastane yöneticilerine genel sistemle entegre bir hastane bilgi sistemi kurulması sürecine rehberlik etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Management information systems are computerized systems that use technology and provide support for managers and users to make accurate and fast decisions. Organizations? information needs are met by transmitting the accurate information collected from the environment and processed through the system at rigth time to right person. Today, organizations tend to use management information systems for the purpose of reaching the needed information fast and of competing. It is crucial that subsystems of management information systems should be well-designed and harmonized in order to transform it into a country-wide system under the name e-government. In that situation, it is rather urgent to come up with a model for public hospitals based upon scrutiny of current hospital management information systems. In this study, a review of Turkey Health Information System along with its subsystems and the condition of information technology has been performed. In this study, the components of Turkey Health Information System have been analyzed by the relevant target levels and the need for establishing hospital information systems has been discovered. Such an analysis of the general system has been expected to guide policy makers regarding the progress, and the model proposed should inform managers regarding how to entegrate hospital information systems with the general information system.