Üniversite atletizm takımına seçilen 18-22 yaş gurubu erkek öğrencilerin, beslenme bilgi,tutum ve alışkanlıklarının, vücut bileşimleri ve hemoglobin düzeylerinin performanslarına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of nutritional knowlodge, attitudes and habits, body composition and hemoglobin levels on the performance of male university students at the age of 18-22 dealing with athletism at their school
  1. Tez No: 267363
  2. Yazar: ŞULE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KUTLUAY MERDOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmaya,18-22 yaş gurubu,atletizm ile uğraşan erkek öğrenciler katılmıştır.Çalışma gurubu, 3 branşda(atma ve atlamalar, kısa-orta mesafe koşuları, uzun mesafe ve dayanıklılık koşuları)yarışan toplam 45 kişidir.Araştırmaya katılan öğrencilerin biyokimya ve tam kan analizi ölçümleri yapılmıştır.Öğrencilerin bazı antropometrik ölçümleri (boy,kilo,bel-kalçaoranı)alınmış,biyoelektiriksel empedans yöntemi ve kaliper ile toplam 3 bölgeden deri kıvrım kalınlığı ölçülerek, vücut bileşimleri tayin edilmiştir.Öğrencilerden beslenme bilgi,tutum ve alışkanlıklarını ölçmeye yönelik bir anket doldurmaları vebir günlük besin kaydı tutmaları istenmiştir.Aynı zamanda tüm katılımcılara,üniversitede yer alan spor fizyolojisi laboratuvarında bazı performans testleri uygulanmıştır.Atma ve atlama gurubundaki öğrencilerin (boy ort.180.6 cm, vücut ağırlığı ortalaması 75.5 kg),uzun mesafe ve maraton koşucularına göre (boy ort.177.9 cm,vücut ağırlığı ortalaması 69.7 kg)daha ağır ve daha uzun olduğu, yağ yüzdeleri arasındaki farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu belirilenmiştir(1.grup %9.5, 2.grup %5.8, p
Özet (Çeviri)
Male university students athe age of 18-22 dealing with athletism at their school participated in this study.Population of this study is 45 students racing at three diffrent branches(throwing and jumping branch,short-midldle distance runners,long distance and marathon runners).Some biochemical tests and whole blood analysis were done and body composition of students were analyzed by bioelectrical empedance method as well as subcutaneous fat measurement from three regions by caliper.At he same time, a questionnaire dealing with nutritional knowlodge,attitudes and habits were applied to students and they noted a 24-h food consuımption record. some performance test were applied at sports pysiology laboratory at their university.It was seen that students at hrowing and jumping branch(avg.heght 180.6 cm, avg.body weight 75.5 kg)were taller and heavier than long distance and marathon runners(avg.height 177.9, avg.body weight 69.8 kg)and diffrence between their totsl fat percentage is statistically important (1.group %9.5,2.group %5.8,p