Rezin modifiye cam iyonomer astar üzerine farklı dentin adeziv sistemlerle kompozit rezin uygulamasının dentine bağlanma kuvvetine etkisi
Shear bond strength of composite resin to dentin applying on resin modified glass ionomer liner using different adhesive systems
  1. Tez No: 267361
  2. Yazar: EMİNE SUZAN TOKDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı sınırlarda uygulanan rezin modifiye cam iyonomer astar (RMCIA) üzerine farklı adeziv sistemlerle kompozit rezin uygulamasının dentine kesme kuvvetine karşı bağlanma dayanıklılığının (KBD) belirlenmesidir. Kırk beş adet çekilmiş, sağlam insan molar dişi mezio distal yönde kesilerek 90 adet bukkal ve lingual yarım elde edildi. Kesim yapılan yüzeyler zımparalandı. Örnekler rastgele 3 gruba ayrıldılar (n=30). Grup 1; RMCIA [Vitrebond (3M ESPE)], 3 mm çapında 4 mm yüksekliğinde teflon kalıpla (0,5 mm yüksekliğinde) dentine yerleştirildi ve rastgele 3 gruba ayrıldı (n=10). Tek aşamalı self etch sistem [Xeno IV (Dentsply)], iki aşamalı self etch sistem [Clearfil SE Bond (Kuraray)] ve iki aşamalı etch and rinse sistem [XP Bond (Dentsply)] üretici firmanın önerileri doğrultusunda uygulandı. Üzerlerine kompozit rezin [Filtek Supreme XT (3M ESPE)] 3 mm çapında ve 4 mm yüksekliğinde teflon kalıpla iki aşamada yerleştirildi ve 20 sn polimerize edildi. Grup 2; RMCIA, 1,5 mm çapında 4 mm yüksekliğinde teflon kalıpla (0,5 mm yüksekliğinde) uygulandı ve rastgele 3 gruba ayrıldı (n=10). Adezivlerin uygulanmasını takiben kompozit rezin birinci gruptaki gibi uygulandı. Grup 3; (RMCIA uygulanmamış kontrol grubu) Adezivler uygulandıktan sonra kompozit rezin diğer iki gruptaki gibi yerleştirildi. Tüm örnekler, 24 saat 370C distile suda bekletildi. Üniversal test makinesine yerleştirilen örneklerin bağlanma ara yüzeyine kırılma gerçekleşene kadar 1 mm/dak kafa hızı uygulandı. Örneklerin kırılma tipleri ve bağlanma ara yüzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate shear bond strength (SBS) of composite resin to dentin using resin modified glass ionomer liner (RMGIL) applied with different extentions. Fourty five extracted human sound molar teeth were sectioned mesiodistally and obtained ninety buccal and lingual halves. Each half was grinded. The samples were randomly divided into three groups (n=30). Group 1: RMGI [Vitrebond (3M ESPE)] was placed as a liner (0.5 mm height) at the center of the dentin surfaces using teflon tube with an internal diameter of 3 mm and a height of 4 mm and randomly divided into three groups (n=10). One step self etch adhesive system [Xeno IV (Dentsply)], two step self etch adhesive system [Clearfil SE Bond (Kuraray)], two step etch and rinse system [XP Bond (Dentsply)] were applied according to manufacturers? directions. Composite resin [Filtek Supreme XT (3M ESPE)] was placed with two 2-mm-thick increments using teflon tube (3 mm diameter, 4 mm height), and light-cured. Group 2: RMGI [Vitrebond (3M ESPE)] was placed as a liner using teflon tube (1.5 mm diameter, 4 mm height) and randomly divided into three groups (n=10). Adhesive systems and composite resin were placed using the same protocol with Group 1. Group 3: (Control Group without RMGIL) Adhesive systems and composite resin were placed to the dentin using the same protocol with Group 1 and 2. Specimens were stored in distilled water at 370C for 24 h. In a universal testing machine, specimens were tested in shear strength at a crosshead speed of 1 mm/min. The samples? fracture mode and adhesive interface was evaluated.