Bilişsel-davranışçı grup danışmanlığının benlik algısı ve stresle baş etme biçimlerine etkisi
Effect of cognitive-behavioral group counseling on self perception and coping ways
  1. Tez No: 267368
  2. Yazar: DUYGU HİÇDURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, bilişsel davranışçı grup danışmanlığının hemşirelik öğrencilerinin benlik algıları, stresle baş etme biçimleri ve olumsuz otomatik düşünceleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tek grupta ön test son test izleme desenli müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ikinci ve üçüncü sınıflarında öğrenim görmekte olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 43 öğrenci oluşturmuştur. Haftada bir kez ve toplam 12 oturumdan oluşan grup danışmanlığının her bir oturumu, oturum gündemi çerçevesinde ve belirlenen amaçlar doğrultusunda 90 dakika süreyle, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü dersliklerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler; öğrenci bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Otomatik Düşünceler Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a pre-test, post-test, follow-up patterned intervention research on one group to assess the effect of cognitive- behavioral group counseling on nursing students? self perception and coping ways. Thirty three nursing students attending second and third class in Hacettepe University Faculty of Health Sciences Nursing Department and accepting to take part in the study constituted the sample of the study. Each session of the group counseling taking place once in a week and totally 12 weeks, was carried out in Hacettepe University Faculty of Health Sciences Nursing Department classrooms within the framework of session agenda and in the direction of predetermined aims for duration of 90 minutes. Data was collected with student data sheet, The Brief Symptom Inventory, The Ways of Coping Inventory and The Automatic Thoughts Questionnaire. One way variance analysis in repeated measures was used for statistical analysis.