Orak hücreli anemide plazma ve eritrosit ortamındaki değişimlerin biyokimyasal parametrelerle incelenmesi
The investigation of plasma and erythrocyte medium in sickle cell anemia by biochemical parameters
  1. Tez No: 267369
  2. Yazar: YEŞİM ER ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİMAN ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Orak hücreli anemi (OHA) hemoglobin (Hb) ß zinciri genindeki bir nokta mutasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan genellikle ölümcül seyreden kronik bir hastalıktır. Orak eritrositlerde, Hb otooksidasyonu ve serbest radikal oluşumunun artması yanında, membran lipitlerinde peroksidasyon ve proteinlerinde oksidatif değişimler gözlenmiştir. Bu konuda yapılan çalışmaların bulguları, OHA'da Hb mutasyonu ve membran hasarının ötesinde; eritrosit ve plazmanın protein, lipit ve iyonlarını kapsayan yaygın bir değişim ve harabiyetin var olduğunu düşündürmektedir. OHA'da artmış olan oksitleyici baskı bu harabiyetin başlatıcısı olabilir. Bu düşünceden yola çıkarak tez çalışmasında hem eritrosit hem de plazmada; protein, lipit ve iyonlardaki genel değişim incelendi. Bu amaçla OHA hastası, taşıyıcısı ve sağlıklı çocuklara ait plazma ve hemolizat örneklerinde protein, lipit ve iyon değişimleri ve oksitleyici baskı ilişkisi incelendi. Hastalar, taşıyıcı ve sağlamlarla kıyaslandığında; plazma proteinlerinde hasar ve yapısal değişim; plazma kolesterol düzeylerinde düşüş, plazma demirinde artış saptandı. Eritrositte oksitleyici baskı varlığı, artmış bakır ve kalsiyum düzeyleri gösterildi. Stabil OHA hastalarının plazma ve eritrosit ortamının protein, lipit ve iyonlar yönünden taşıyıcı ve sağlıklı çocuklardan farklı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Sickle cell anemia (SCA) arises due to a mutation in the ß globin gene of hemoglobin (Hb). It is a disease of high mortality with a chronic course. Increased autoxidation of Hb and free radical formation, findings of peroxidation of membrane lipids and oxidative changes of its proteins were observed in sickle erythrocytes. The findings of the studies in this area imply a widespread change and damage comprising the proteins, lipids and ions of the erythrocyte and plasma beyond Hb mutation and membrane damage. The increased oxidative stress in SCA may be the trigger of this damage. Having this idea in mind, the general change in proteins, lipids and ions and their relation with the oxidative stres in both erythrocyte and plasma of SCA patients, carriers and healthy controls were studied. Plasma protein damage and structural alteration, low plasma cholesterol levels, high plasma iron levels were found in SCA patients compared to carriers and controls. Oxidative stres, increased copper and calcium levels were detected in the erythrocyte. It was concluded that plasma and erythrocyte medium of SCA patients were different from carriers and controls considering proteins, lipids and ions.