Manuel servikal traksiyonve mekanik intermittant servikal traksiyonun etkinliğinin karşılaştırması
Comparison of effectiveness of manual cervical traction and mechanical intermittent cervical traction
  1. Tez No: 267374
  2. Yazar: ESMA DURU DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma sağlıklı kişilerde manuel servikal traksiyon ve mekanik intermittant servikal traksiyonun kalp hızı, kan basıncı ve trapezius kası EMG cevabına etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 29 sağlıklı gönüllü birey katılmıştır. Bireylerin trapez EMG cevabı, kalp hızı, kan basıncı ölçülmüş ve 10 dakika müdahalesiz takip döneminin ardından aynı değerlere tekrar bakılmıştır. Bireylere birer hafta arayla manuel servikal traksiyon ve mekanik intermittant servikal traksiyon uygulanmıştır. Uygulama öncesi, sırası ve 5 dakika sonrasında trapez EMG cevapları alınmış ve uygulama öncesi, bitimi ve 5 dakika sonrası kalp hızı ile kan basıncı değerleri alınmıştır. Tüm bireylerin manuel ve mekanik traksiyon yöntemlerinden duydukları endişe, rahatsızlık ve memnuniyet düzeyleri, görsel analog skalası (GAS) ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar karşılaştırıldığında manuel ve mekanik servikal traksiyonun sistolik kan basıncını azalttığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate and compare the effects of manual cervical traction and mechanical intermittent cervical traction on heart rate, blood pressure and EMG responses of m. trapezius in healthy volunteers. A total of 29 healthy volunteers participated in this study. EMG responses of m.trapezius, heart rate and blood pressure of the volunteers were measured and same values were re-examined after a 10-minutes follow-up period. The volunteers were applied first with manual cervical traction, and a week later they were applied with mechanical intermittent cervical traction. Pre, during and 5 minutes post application periods EMG responses of m. trapezius were measured and pre, end of and 5 minutes post application periods heart rate and blood pressure values were measured. All volunteers? manual and mechanical traction based anxiety, discomfort and satisfaction levels were evaluated according to visual analogue scale (VAS). When the results were compared, it was found that while the systolic blood pressure (p0,05).