Characterization of allogeneic reactions against an SV40 Large-T immortalized human dermal microvascular endothelial cell line
SV40 Large-T ile immortalize edilmiş bir insan dermal mikrovasküler endotel hücre dizisine karşi geliştirilen allojenik reaksiyonlarin karakterizasyonu
- Tez No: 267386
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KANSU, PROF. DR. ERNST HOLLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Hematoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Hematology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) yüksek riskli hematolojik malignansilerin ve diğer yaşamla bağdaşmayan hematolojik ve genetik hastalıkların tedavisinde kullanılan yoğun bir tedavi şeklidir. Pek çok organ sistemini etkileyen immünolojik bir durum olan GVHD, HKHN'nin majör bir komplikasyonudur. Ayrıca HKHN sonrasında gelişen ve mikrovasküler endotel aktivasyonu ve hasarıyla ilintili, morbidite ve mortaliteyi artırarak HKHN kullanımını kısıtlayan bazı sendromlar da tanımlanmıştır. Profilaksi, immünsupresif tedaviler, destek tedavileri ve DNA-temelli doku tiplemesindeki ilerlemelere rağmen, GVHD'li hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle, bu komplikasyonların etkin kestirimi ve profilaktik önleyici tedbirlerin alınması gittikçe daha önemli olmaktadır.Şu ana kadar çalışılmış endotel aktivasyonu ve hasarına ilişkin belirteçler HKHN sonrası komplikasyonların kestiriminde yetersizdir. Dahası, anti endotelyal allojeneik yanıtların doğası henüz net olarak anlaşılamamıştır. Asıl hedef, HKHN sonrası endotele ilişkin komplikasyon takibinde, hasta-kaynaklı endotelyal hücrelerin kullanımı olsa da, bu hücrelerin eldesinde karşılaşılan güçlükler, daha ileri girişimleri engellemiştir. Nakil sonrası komplikasyonların takibinde bir diğer seçenek endotel hücre dizilerinin kullanımı olsa da, mevcut endotel hücre dizilerinin çoğunun immünolojik özellikleri halen belirgin degildir. Bu çalışma, bir SV40 large-T immortalize insan dermal mikrovasküler hücre dizisi olan HMEC-1'in, insan mikrovasküler endoteline ait pek çok özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. HMEC-1 hücrelerinin proinflamatuvar uyarıma insan endoteline benzer yanıtlar vermesi ve belirgin antijen sunumu özelliği göstermesi, bu hücrelerin kullanımının, nakil sonrası komplikasyonların hasta kaynaklı serum ve hücreler kullanılarak in vitro takibinde önemli ve uygun bir seçenek olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
HSCT is an intensive therapy used to treat high-risk hematological malignant disorders and other life-threatening hematological and genetic diseases. GVHD, an immunological disorder affecting many organ systems, is the main complication of HSCT. A number of syndromes have also been identified which occur after HSCT and are believed to be directly related to microvascular endothelial activation and damage, causing elevated rates of morbidity and mortality, limiting the use of HSCT. Despite the improvements in prophylaxis, immunosuppressive treatments, supportive care, and DNA-based tissue typing, the number of patients with these complications still continues to grow. Therefore, effective prediction of these complications and prophylactic preventive measures are becoming increasingly important.The markers of endothelial activation and damage studied so far are unable to predict endothelial complications after HSCT. Moreover, the nature of these anti-endothelial allogeneic reactions is yet unclear. While in vitro monitoring of endothelial complications following HSCT by using patient-derived endothelial cells was thought to be the gold standard, the difficulties in obtaining patient-derived endothelial cells hindered further attempts. Another option might be the use of an endothelial cell line for monitoring post-transplant complications; however the immunological properties of most of the currently available endothelial cell lines have not yet been clearly established. This study showed that the SV40 large-T-immortalized human dermal microvascular endothelial cell line, the HMEC-1, carried most of the characteristics of human microvascular endothelial cells. They responded similarly to proinflammatory stimulation and demonstrated apparent antigen presenting capacity, suggesting that HMEC-1 cells might be an appropriate option for in vitro monitoring of post-transplant complications, using either patient derived cells or sera.