Analjeziklerin kaliteli kullanımına ilişkin verilen eğitimin hemşirelerin bilgi ve uygulamalarına etkisi
The effect of training regarding the quality use of analgesics on knowledge and practices of nurses
- Tez No: 267385
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma da analjeziklerin kaliteli kullanımına ilişkin araştırmacı tarafından verilen eğitimin hemşirelerin bilgi ve uygulamalarına etkisini saptamak amaçlanmıştır. Bu çalışma bir üniversite hastanesi cerrahi kliniklerinde çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 35 hemşire ile gerçekleştirilmiş bir eylem araştırmasıdır. Araştırmanın uygulanması için hemşirelerin bilgilerini değerlendirmek amacıyla soru kağıdı ve uygulamalarını değerlendirmek amacıyla gözlem listesi oluşturulmuştur. Araştırmada eğitim öncesinde hemşirelere analjeziklerin kaliteli kullanımı ilkeleri ile ilgili bilgi soruları sorulmuş ve her hemşire 3 farklı hastaya analjezik uyguladığı sırada araştırmacı tarafından gözlenmiştir. Daha sonra hemşirelere analjeziklerin kaliteli kullanımı ile ilgili eğitim verilmiştir. Eğitim sonrasında hemşirelere tekrar aynı bilgi soruları sorulmuş ve hemşireler 3 farklı hastaya analjezik uyguladıkları sırasında gözlenmiştir. Gözlemlerden sonra analjezik tedavisi yapılan hastalara hemşirelerin analjezik uygulamaları ile ilgili görüşleri sorulmuştur. Veriler SPSS veri tabanında ortalama, yüzde, Mc Neamer Test, Wilcoxon Signed Rank Test, T Test, Mann-Whitney U Test ve korelasyon kullanılarak değerlendirilmiştir. Eğitim öncesinde hemşirelerin bilgi puanı ortalamaları 49.4 iken eğitim sonrasında 73.9'a yükselmiştir. Hemşirelerin eğitim öncesi uygulama puan ortalamaları ise 47.8 iken eğitim sonrasında 63.8'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose was to determine the effect of training regarding the quality use of analgesics on knowledge and practices of nurses by researchers in the study. This study was an intervention research conducted with thirty-five nurses working in a university hospital surgical clinics who had volunteered to participate. Questionnaires to evaluate nurses? knowledge and a checklist to evaluate their practices were prepared for use in the research. Before the training program, each nurse was asked about the proper uses and administration of analgesics and was later observed by the researcher while administering analgesic drugs to three different patients during the time of the study. Afterwards, training related to the proper use of analgesics was conducted to nurses. After completion of the training, the same nurses were asked the same questions and were also observed as they administered analgesic drugs to three different patients. After observations, the patients who were administered analgesics were asked their opinions concerning the nurses? analgesics practices during their treatment and discharge. In the statistical evaluation of data assessing mean averages and percentages, the Mc Neamer Test, Wilcoxon Signed Rank Test, T Test, Mann-Whitney Test and correlation were used in the SPSS database. Results of the training showed that the mean knowledge score of nurses had increased to 73.9 from 49.4, and the mean practice score of nurses had increased to 63.8 from 47.8.