Diüretik ilaç kullanan ve kullanmayan hipertansiyon hastalarında odyolojik bulguların karşılaştırılması
Comparison of audiologic findings in between hypertension patients who use diuretic drug and who don?t.
  1. Tez No: 267391
  2. Yazar: ARZU KIRBAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hipertansiyon (HT); sistolik kan basıncının 140 mmHg ve diyastolik kan basıncının 90 mmHg veya üzerinde olması ile karakterize, tüm dünyada önemli düzeyde morbidite ve mortaliteye yol açmasının yanı sıra önlenebilir ve kontrol altına alınabilir bir hastalık olması nedeniyle halk sağlığı yönünden öncelik taşıyan, prevalansı oldukça yüksek, kronik sistemik bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı; HT'nin işitme üzerine etkisinin ortaya konması, bununla birlikte en çok bilinen ototoksik diüretik olan loop grubu dışındaki diüretik ilaçların, işitme sistemine etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışmamıza grup I (antihipertansif ve diüretik ilaç kullanan) 17 primer HT hastası, grup II (yalnızca antihipertansif ilaç kullanan, hiç diüretik kullanmamış) 17 primer HT hastası ve grup III (kontrol grubu) 17 sağlıklı birey olmak üzere, toplam üç grup ve 51 kişi dahil edilmiştir. Gruplara KBB muayenesi yapıldıktan sonra, odyolojik değerlendirme, DPOAE, TEOAE ve yüksek frekans odyometri testleri uygulanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre; HT`li grupların 1000-2000-4000-6000-8000-10000-12500-14000-16000 Hz yüksek frekanslarında, kontrol grubuna göre dikkat çekici bir işitme eşiği düşmesi tespit edilmiştir. HT'li grupların TEOAE değerlendirmesinde sağ kulak 1- 1.4 ve 4 kHz, sol kulak 1- 1.4- 2.8 ve 4 kHz'teki amplitüd ve her iki kulak 1- 1.4 ve 4 kHz frekanslardaki SNR değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel ve klinik olarak anlamlı düşme belirlenmiştir. DPOAE değerlendirmesinde ise HT'li grupların her iki kulak 1- 1.4 kHz amplitüd ve SNR değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel ve klinik olarak anlamlı şekilde düşme tespit edilmiştir. Diüretik ilaç kullanan ve kullanmayan primer HT hastalarının işime eşikleri, TEOAE, DPOAE amplitüd ve SNR değerlerleri açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuçta HT'ye bağlı işitme eşiklerindeki düşme önce yüksek frekanslarda başlamakta, daha sonra konuşma frekanslarında düşme şeklinde devam etmektedir. Bu nedenle HT'li hastaların takibinde yüksek frekans odyometri, TEOAE ve DPOAE testlerinin rutin kullanılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hypertension (HT) is a extremely high prevalanced, chronic systemic disease characterized more than 140 mmHg systolic blood pressure and more than 90 mmHg diastolic blood pressure, although causing significant morbidity and mortality at all world it may be prevented and controlled disease and because of this it is given priority in the aspect of public health. Our study aims, exposing HT?s effects on hearing, along with this suggesting whether other diuretic drugs than loop group which is the most commonly known ototoxic diuretic, affects auditory system or not. Totally 51 persons in three groups, as 17 primary HT patients in group I (using antihypertansive and diuretic drug), 17 primary HT patients in group II (using only antihipertansive drug and have never used diuretic) and 17 healthy individual in group III (control group), are included to our study. Audiological assesment, DPOAE, TEOAE, and high-frequency audiometer tests are performed to groups after ENT examination. According to results of our study on high-frequencies such as 1000-2000-4000-6000-8000-10000-12500-14000-16000 Hz significant hearing threshold decreasing is determined in groups with HT compared to control group. In TEOAE assesment, on amplitudes with right ear 1- 1.4 and 4 kHz, left ear 1- 1.4- 2.8 and 4 kHz and In SNR values each ear 1- 1.4 and 4 kHz frequencies, statistically and clinically decreasing is determined in groups with HT according to control group. Even in DPOAE assesment, each ear 1- 1.4 kHz amplitude and SNR values, statistically and clinically significant decreasing is determined in groups with HT according to control group. When hearing treshold, TEOAE, DPOAE amplitude and SNR values compared in between primary HT patients who use diuretic drug and who don?t, there is found no significant difference. As a result, decreasing hearing tresholds due to HT first starts with high frequencies and then continues in the way that decreasing speech frequencies. Because of this reason we think it will be useful using high frequencies audiometer, TEOAE and DPOAE tests as a routine while following patients with HT.