İleri evre kanser hastalarına bakım verenlerin yorgunluk ve uyku kalitesine hemşirenin eğitim ve danışmanlık hizmetinin etkisi
The effect of education and counseling services given by nurses on fatigue and sleep quality of caregivers of gastric and colorectal cancer patients
  1. Tez No: 267390
  2. Yazar: ÜLKÜ GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Araştırma, gastrointestinal kanserlerden ileri evre kolorektal ve mide kanseri hastalarına bakım verenlerinin; uyku ve yorgunluk sorunlarına hemşirenin eğitim ve danışmanlık hizmetinin etkisini belirlemek amacıyla yapılan bir müdahale çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi Kemoterapi Ünitesine ayaktan kemoterapi tedavisi almak amacıyla gelen ileri evre kolorektal ya da mide kanseri olan hastaların bakımından birinci derecede sorumlu olan 30 bakım veren bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında; Bakım Veren Tanıtım Formu, Hasta Tanıtım Formu, Hasta Semptomlarını Yönetim Formu, Bakım Verenin Eğitim ve Danışmalık Hizmetini Değerlendirme Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bakım verenlere, hastalarının kemoterapi tedavilerinin ilk küründe kendine bakım ve hastalarının semptomlarının yönetimi konularında yüz yüze eğitim yapılmıştır. Daha sonra bakım verenlere, hastalarının 6 aylık tedavilerinin sonuna gereksinimlerine göre telefon ile semptom yönetimine ve kendi bakımlarına yönelik danışmanlık yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, eşleştirilmiş iki grup arasındaki farkların testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA Testi ve korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research is an interventional study to determine education and counseling service of nurses relating to sleep and fatigue problems of caregivers of patients with advanced stage colorectal and gastric cancer from gastrointestinal cancers. Sample of survey was composed of 30 people who are first-degree responsible from care of patients with advanced stage of colorectal and gastric cancer that come to receive chemotherapy treatment from the Hacettepe University Outpatient Chemotherapy Unit. Care Givers? Presentation Form, Patient Presentation Form, Form of Patient Symptoms? Management, Evaluation Form of Caregivers? Education and Counseling Service, Piper Fatigue Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Self-Care Agency Scale were used to collect survey?s data. Face to face training was applied to caregivers about self care and symptom management of patient?s at the first chemotherapy cure of their patients. After this, counseling was made for caregivers via telephone according to their needs related to symptom management and self care till the end of six months? treatment. Percentage, Test of Differences between Paired Two Groups, ANOVA test in repeated measurements and correlation test were used in evaluation of data.