Hemşirelik öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Healty lifestyle behaviours of nursing students
  1. Tez No: 267394
  2. Yazar: TÜRKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2009?2010 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde temel meslek derslerine kayıtlı 336 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından bilgilendirildikten sonra kendi isteği ile araştırmaya katılmayı kabul eden ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeğini tam olarak dolduran 281 öğrenci araştırma kapsamına dahil edilmiştir.Araştırmada veriler Tanıtıcı Özellikler Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ki-kare testi, aritmetik ortalama, ortanca ve yüzdelik hesapları kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ölçekten alınabilecek maksimum puan 208 olmak üzere, öğrencilerin ölçek puan ortalamalarının 136.12±19.16 olduğu saptanmıştır. Araştırmamızda Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği puan ortalamaları ile öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık merkezine ve ağız/diş sağlığı merkezine gitme sıklıkları, spor yapma ve sosyal etkinliklere katılma durumları, beslenme alışkanlıkları, kendilerinin ve aile bireylerinin kronik hastalığa sahip olma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Ancak, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği puan ortalamaları ile öğrencilerin ailelerinde bulunan kişi sayısı ve kullandığı sigara miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is carried out as a descriptive study to determine the Health Promotion Behavior of Nursing Students. The population of study consist 336 nursing students who enrolled in vocational courses during the spring semester at Hacettepe University Faculty of Health Sciences Nursing Department. The study was carried out with 281 nursing students who were informed by researcher voluntarily participated and completely filled the Healty Life Style Behavior Scale II.Data was collected by Demographical Characterics Form and Healty Life Style Behavior Scale II. Chi-square, Mean, Median and Percentages, were used for analysis.According to findings from study, that can have maximum 208 point from scale, the average scores of the students were found 136.12±19.16. Students' socio-demographic characterics, the frequency going to health centers and oral / dental health center, the frequency of going to the sport activities and participating to social activities, nutritional habits, having chronic diseases on themselves or a member of their family have statistical significance found between Healthy Lifestyle Behaviors Scale II mean scores. However, the difference between Healthy Lifestyle Behaviors Scale II mean scores of the students and their families in a number of people and the amount of using cigarette was found insignificant. It is suggested through the findings of this search.