Assessment of the nutrıtıonal status and affectıng factors of elderly people lıvıng at 6 nursıng home ın Iran (Oromıyeh)
Oromiyeh, İran'da altı huzurevinde yaşayan yaşlıların beslenme durumları ve etkileyen etmenleri saptamaya yönelik bir çalışma
- Tez No: 267409
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KUTLUAY MERDOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyada ortalama yaşam beklentisi her geçen yıl artış göstermektedir ve böylece yaşlı insanların tüm popülasyon içerisindeki oranı artmaktadır. Yaşlanma ile birlikte gözlenen sosyal, ekonomik, fizyolojik ve psikolojik değişimler beslenme durumu ve örüntüsü üzerinde etkiye sahiptir. Beslenme risklerinin tanımlanması için birçok araç vardır, fakat en yaygın olarak kullanılan araç ise MNA (Mini Nutrisyonel Araşrtırma)'dır. Bu çalışmada öncelikli amaç malnutrisyon prevelansının ve İran'daki (Oromiyeh) huzurevlerinde yaşayan yaşlılar arasındaki risk faktörlerinin belirlenmesidir. Sonraki amaç ise huzurevlerinde yaşayan yaşlıların enerji ve besin alımının değerlendirilmesidir. Huzurevlerinde yaşayan yaşlıların sosyoekonomik faktörleri ve fiziksel aktivite örüntüsünün belirlenmesidir. Bu çalışma İran'ın Oromiyeh kentinde yer alan 6 huzurevinde 65 yaşın üzerindeki bireylerde yürütülmüştür. Bu çalışmada, 30'u erkek, 76'sı kadın 106 yaşlının verileri 4 farklı anket kullanılarak toplanmıştır: 1) MNA 2) 24 Saatlik Hatırlama Yöntemi ve Besin Tüketim Sıklığı (FFQ) 3) Sosyoekonomik Durumun Belirlenmesi Anketi 4)Fiziksel Aktivite Durumunun Belirlemesi Anketi. Huzurevlerinde yaşayan yaşlıların %12.26'sı normal beslenme durumuna, %49.06'sı malnutrisyona ve %38.68'inin malnutrisyon riskinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Average life expectancy throughout the world increases year by year, leading to an increase in the overall proportion of elderly people. Social, economical, physiological and psychological changes with aging have effects on eating patterns and nutritional status. There are many tools for identifying the nutritional risks, but the most extensively evaluated tool is the Mini Nutritional Assessment (MNA) test. The primary aim was to determine the prevalence of malnutrition and the risk factors among elderly people living at nursing home in Iran (Oromiyeh). A further aim was to assess the energy and nutrient intake of elderly nursing home residents. A final objective was to determine the socio-economic factors, physical activity patterns of elderly people living at nursing home. This study was carried out on elderly people, living at all which are 6 nursing homes in Oromiyeh, Iran. Subjects who were over 65 years were selected to the study. All together 106 persons, 30 males 76 females, were participated. In this study, data of 106 elderly people were collected with a structured questionnaire that was divided into four parts: 1) Mini Nutritional Assessment (MNA) questionnaire, 2) 24-hours food recall and food frequency questionnaire (FFQ), 3) Socioeconomic status questionnaire, 4) Physical activity questionnaire.Among the elderly people living at nursing home, 12.26% were well nourished, 49.06% malnourished and 38.68% at risk of malnutrition. The prevalence of malnutrition in female subjects was more than than male ones (65.4% vs.