Huzurevinde yaşayan yaşlıların beslenme durumları ve beslenme durumlarına etki eden faktörler
Nutritional status of elderly living in nursing homes and the factors affecting their nutritional status
  1. Tez No: 543825
  2. Yazar: AYŞE NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDE KILIÇALP KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma huzurevinde yaşayan yaşlıların beslenme durumları ve beslenme durumlarına etki eden faktörleri araştırmak amacıyla yürütülmüş analitik kesitsel bir çalışmadır. Aydın Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan 67 yaşlı bireyin beslenme durumları değerlendirilmiş ve beslenme durumlarına etki eden faktörler araştırılmıştır. Huzurevlerinde kalan yaşlıların sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını sorgulayan Kişisel Bilgi Formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA), Mini-Mental Test (MMT) ve Günlük Temel Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (KATZ) uygulanmıştır. Çalışmaya alınan yaşlıların 18'i (%26.9) kadın, 49'u erkektir (%73.1). Yaş ortalamaları 74.74±7.18 yıldır. Kullanılan ölçeklerin tamamında erkeklerin ortalama puanları kadınlardan yüksektir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research is an analytical cross-sectional study conducted to investigate nutritional status of the elderly living nursing homes and the factors affecting their nutritional status. Nutritional status of 67 elderly living in Aydın Nursing Home and Elderly Care and Rehabilitation Center was evaluated and the factors affecting their nutritional status were investigated. Personal Questionnaire Form which questions the socio-demographic characteristics, health status, nutrition habits and physical activity habits of the elderly living in nursing homes was conducted, anthropometric measurements were taken, Mini Nutritional Assessment Test Scale (MNA), Mini-Mental Test Scale (MMT) and KATZ Index of Independence in Activities of Daily Living was applied. 18 (26.9%) of the elderly in this study were female and the remaining 49 (73.1%) were male. The mean age was 74.74 ± 7.18. In all scales used, the average score of males is higher than females (p 0.05).