Ph'ya bağımlı çözünürlüğe sahip etkin madde için pH'dan bağımsız kontrollü salım sisteminin geliştirilmesi ve yapay sinir ağları ile optimizasyonu
Development of pH-independent controlled release system for a drug with pH-dependent solubility and optimization with artificial neural network (ANN)
- Tez No: 267423
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖNER, ÖĞR. GÖR. HAKAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tez çalışmamızda zayıf bazik bir ilaç olan karvedilol etkin maddesi kullanılmıştır. Etkin maddenin fizikokimyasal özellikleri; UV spektrumu, FT-IR (Fourier Transform Infrared Spektrofotometresi) spektrumu, DSC (Differential Scanning Calorimetry, Diferansiyel Taramalı Kalorimetre) ve partikül büyüklüğü dağılımı analizleri ile incelenmiştir. Karvedilol ile yapılan miktar tayinleri, validasyon çalışmaları, çözünme deneyleri, çözünürlük çalışmaları ve stabilite testleri için UV (ultraviyole) Spektrofotometre cihazı kullanılmıştır. Karvedilol zayıf bazik bir ilaç olduğu için pH'ya bağımlı çözünürlüğe sahiptir. Tez çalışmasının amacı pH'ya bağımlı çözünürlüğe sahip karvedilol etkin maddesinin pH'dan bağımsız kontrollü salım sisteminin geliştirilmesidir. Bu amaçla hazırlanan formülasyonlarda farklı oranlarda nötral polimer ve pH'ya bağımlı davranış gösteren anyonik/katyonik polimerler kullanılmıştır. Formülasyonlardaki bağımsız değişkenler; nötral polimer, HPMC(Hidroksipropilmetil Selüloz) K4M ve anyonik polimer, EUDRAGIT L100'dür. Formülasyonların çözünme profili 0.1 N HCl (2 saat) - pH 6.8 + %0.5 SLS(2-24 saat) ortamlarında 24 saat izlenmiştir. Formülasyonlarda yer alan değişkenlerin, in-vitro çözünme profillerine etkisinin incelenmesi için yapay sinir ağları uygulamalarından yararlanılmıştır. Yapay sinir ağları kullanılarak elde edilen bulgular yardımıyla, farklı oranlarda HPMC K4M ve EUDRAGIT L100 içeren formülasyonlara ait % çözünen karvedilol miktarı tahmin edilmiştir. Çalışma sonucunda karşılaştırılan deneysel ve tahmini çözünme profillerinin f2 değeri 76.33 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Carvedilol, a weakly basic drug, was used in our thesis study. The physicochemical properties of the drug were investigated by ultraviolet (UV) spectroscopy, Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectroscopy, Differential Scanning Calorimety (DSC) and particle size distribution evaluations. The method used for the quantification of carvedilol in assay, validation, dissolution, solubility and stability studies was selected as UV-spectroscopy. Depending on its weakly basic structure, carvedilol has pH-dependent solubility. The aim of this thesis is to develop pH-independent controlled release system for carvedilol that has pH-dependent solubility. Therefore, prepared formulations were comprised of different amounts neutral polymer and anionic/cationic polymers, that show pH-dependent characteristics. The independent variables of formulations were the amounts of neutral polymer, hydroxypropylmethyl cellulose (HPMC K4M) and anionic polymer EUDRAGIT L100. Dissolution profiles of formulations were determined in 0.1N HCl (0-2 hours)-pH 6.8+0.5%SLS (2-24 hours) for 24 hours. Artificial Neural Network (ANN) applications were used for investigation of the effects of formulation variables on in-vitro dissolution profiles. The dissolved percentage for carvedilol was predicted by ANN, in case different amounts of HPMC K4M and EUDRAGITTM L100 were incorporated in the formulation. The comparison of the experimental and predicted dissolution profiles for carvedilol resulted in a f2 value of 76.33.