Bedensel engellilerin sportif aktivitelere katılımının yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of sports participation on quality of life among physically disabled
  1. Tez No: 267424
  2. Yazar: BURCU ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; bedensel engelli bireylerde sporun yaşam kalitesi ve kaygı üzerine etkilerini araştırmak, bu popülasyonda spora katılımı etkileyen faktörleri değerlendirmek, demografik bir veri elde ederek ülkemizde engelliler ile ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda yaşları 18-45 yıl arasında değişen, İstanbul ilinde yaşayan, herhangi bir mental-kognitif bozukluğu olmayan 25'i kadın 75'i erkek toplam 100 bedensel engelli olguya ulaşılmış, olgular profesyonel olarak spor yapanlar, amatör ya da rekreasyonal amaçlı spor yapanlar ve hiç spor yapmayanlar olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Olgulara demografik özellikler ve spora katılımı değerlendiren bir anket, Nottingham Sağlık Profili ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of sports participation on quality of life and anxiety status in physically disabled individuals and to assess the factors effecting sports participation and to make a contribution to the studies by developing a demographical data. For this purpose 100 physically disabled individuals (25 women and 75 men, between 18- 45 years old, living in İstanbul, without a mental or cognitive problem) were reached, and divided into 3 groups (professional athletes, amateur or recreational athletes and sedentary individuals). A questionnaire about demographic characteristics and sports participation, Nottingham Health Profile (NHP) and State-Trait Anxiety Inventory (STAI) were applied to the groups.