Kornea onarımında kullanılmak üzere antiinflamatuvar etkin madde içeren destek matriks (Doku iskelesi) formülasyonlarının tasarımı ve değerlendirilmesi
Formulation and evaluation of antiinflammatory drug loaded scaffolds for the regeneration of cornea
- Tez No: 267425
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ÜNLÜ, YRD. DOÇ. DR. SİBEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Korneal lezyonlar, korneada meydana gelen hastalıklar veya termal/kimyasal yanık gibi etmenler sonucunda ortaya çıkan hasarlar olup korneada şiddetli inflamasyona neden olmaktadır. Korneanın yüzeyi sürekli olarak bazal limbal epitelde bulunan kök hücreler tarafından üretilen epitel hücreler ile yenilendiğinden, yüzeyel epitelde meydana gelen hafif bir hasar klasik tedavi desteği ile iyileşebilir. Ancak korneada meydana gelen hasar geniş bir alanı etkilemişse korneanın fonksiyonunu tekrar kazanabilmesi için kornea dokusu transplantasyonu gereklidir. Transplantasyon işleminde donör bulma ile ilgili problemler ve işlemin dezavantajları nedeniyle ciddi kısıtlamalar olması, kornea hasarlarının doku mühendisliği yöntemleriyle tedavi edilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte korneada meydana gelen inflamasyonun tedavisi için naproksen sodyum gibi non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu amaçla bu tez kapsamında PLGA kullanılarak, antiinflamatuvar bir ilaç olan NS yüklü doku iskeleleri hazırlanmış ve bu doku iskeleleri kolajen veya poli-l-lizin ile kaplanmıştır. Formülasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra hazırlanan doku iskeleleri üzerinde çeşitli karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve formülasyonların salım özellikleri değerlendirilmiştir. Son olarak hazırlanan doku iskelelerinin hücre kültür çalışmaları yapılarak formülasyonların kornea epitel hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri ve hücrelerin proliferasyon özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak NS yüklü PLGA doku iskelelerinin ciddi hasar görmüş kornea dokusunun rejenerasyonunda ümit vaad edici sistemler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corneal lesions are the damages that occur as a result of corneal diseases or thermal/chemical burns and cause to severe inflammation. The surface of the cornea is constantly replaced with epithelial cells produced by the stem cells located in basal limbal epithelium, so the mild superficial epithelial damage can be cured with conventional treatment. However, if the damage occured in the cornea affects larger area, corneal tissue transplant is needed to regain normal function and structure of the cornea. Difficulties in finding the donor and the complications of transplant in procedures limit the treatment, therefore the need for treatment of corneal damages with corneal tissue engineering techniques revealed. In addition, non-steroidal antiinflammatory drugs such as naproxen sodium are commonly used for the treatment of inflammation in cornea. For this reason, in this thesis, NS loaded scaffolds have been prepared with PLGA and these scaffolds have been coated with collagen and poly-l-lysine. After completion of the formulation studies, various characterization studies were performed on scaffolds and the drug release properties of the scaffolds were evaluated. Finally, the cell culture studies were performed and cytotoxic effects of the formulations on corneal epithelial cells and proliferation properties of the cells were investigated. As a result of this study, NS loaded PLGA scaffolds have been promising for the regeneration of severely damaged corneal tissue.