Kistik fibrozis hastalarında, günlük yaşam aktiviteleri performans düzeylerinin test edilmesi
Testing activities of daily living performance levels in patients with cystic fibrosis
  1. Tez No: 267426
  2. Yazar: İLKER YATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, kistik fibrozis (KF) hastalarında günlük yaşam aktiviteleri (GYA) benzeri aktiviteler seti içeren standardize bir fonksiyonel durum değerlendirmesi (Glittre GYA testi) oluşturarak hastalığın neden olduğu yetersizliklerin belirlenmesiydi. Çalışmaya, klinik bulguları KF ile uyumlu 19 KF hastası ve herhangi bir sistemik rahatsızlığı ve fiziksel özrü bulunmayan 20 sağlıklı olgu alındı. Olguların göğüs değerlendirmesi, postür analizi, solunum fonksiyon testi, göğüs çevre ölçümleri, solunum kas kuvveti, periferal kas kuvveti, GYA testi, altı dakika yürüme testi, mekik yürüme testi ve Münih fiziksel uygunluk testi parametreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the insufficiencies caused by the disease in cystic fibrosis (CF) patients, by assembling the sets of standardise functional status assessment (Glittre ADL test) similar with activities of daily living (ADL). Nineteen patients with CF and twenty aperantly healthy individuals, were included in this study. Chest examination, posture analysis, lung function, chest excursion measurement, respiratory muscle strength, peripheral muscle strength, ADL test, six minute walk test, shuttle walk test and Munich fitness test were examined.