Subakut anterior miyokard infarktüsünde tedavi şeklinin kısa dönemde sol ventrikül yeniden şekillenmesi üzerine etkisi
Subakut anterior miyokard infarktüsünde tedavi şeklinin kisa dönemde sol ventrikül yeniden şekillenmesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 267459
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İnfarkt ile ilişkili arterinde tam tıkanıklığı olan kararlı durumdaki hastalara miyokard infarktüsünün (Mİ) subakut fazında koroner girişim uygulanmasının hiçbir klinik yararı olmadığı büyük randomize çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı fibrinolitik tedavi almamış olan ve infarkt ile ilişkili sol ön inen arterinde (SÖİA) tam veya ciddi tıkanıklığı olan kararlı durumdaki hastalara yapılan koroner girişim sonrası sol ventrikül yeniden şekillenmesini ekokardiyografi ve biyokimyasal belirteçlerle değerlendirmektir.Hastalar ve yöntem: Subakut anterior Mİ tanısı olan ve koroner anjiografide infarkt ile ilişkili SÖİA'da tam ya da ciddi tıkanıklığı olan kararlı durumdaki 60 hasta çalışmaya alındı (20 hasta tam tıkanıklığı olan ve perkütan koroner girişim (PKG) yapılan grup, 20 hasta tam tıkanıklığı olan ve medikal tedavi verilen grup, 20 hasta ciddi tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grup). Tüm hastalara belirlenen tedavi şekli uygulanmadan önce miyokard canlılığını değerlendirmek için Teknesyum 99m ile miyokard sintigrafisi yapıldı. Tüm hastaların gelişte ve taburculuk sonrası birinci ayda sol ventrikül çapları, hacimleri ve ejeksiyon fraksiyonları ölçüldü. Aynı zamanda tüm hastaların N-terminal pro brain natriüretik peptid (NT-pro BNP), tenascin-C and C-reaktif protein (CRP) değerleri de gelişte ve birinci ayda ölçüldü.Bulgular: Teknesyum-99m ile yapılan miyokard sintigrafisinde her üç grup arasında cansız segment sayısı arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Bazal değerlerle karşılaştırıldığında taburculuk sonrası birinci ayda tam tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grupta sol ventrikül diastolik çapta (SVDÇ), sol ventrikül diastol sonu hacim (SVDSH), sol ventrikül sistol sonu hacim (SVSSH) ve SV kitlesinde anlamlı artış izlendi. Tam tıkanıklığı olan ve medikal tedavi verilen grupta birinci ayda SVDSH değerlerinde sınırda anlamlı bir artış ve SV kitle değerlerinde ise anlamlı bir artış izlendi. Ciddi tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grupta ise birinci ay ekokardiyografik ölçümlerde anlamlı değişiklik izlenmedi. Gruplar arasında ekokardiyografik parametrelerin yüzde değişim oranları karşılaştırıldığında SVDSH'nin tam tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grupta anlamlı olarak en fazla artış gösterdiği, SVSSH'nin de sınırda anlamlı olarak en fazla tam tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grupta artış gösterdiği görüldü. SVSÇ, SVDÇ ve SVEF'nin yüzde değişim oranları gruplar arasında farklılık göstermedi. Birinci ayda NT-pro BNP, tenascin-C and CRP düzeyleri tüm gruplarda bazal değerlere göre azaldı. Tam tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grupta NT-pro BNP ve CRP düzeylerindeki azalma anlamlı değilken, tenascin-C'deki azalma anlamlı idi. Hem tam tıkanıklığı olan ve medikal tedavi verilen grupta hem de ciddi tıkanıklığı olan ve PKG yapılan grupta tenascin-C, NT-pro BNP and CRP düzeyleri birinci ayda anlamlı olarak azaldı.Sonuç: Kararlı durumdaki hastalarda, anterior Mİ'nin subakut fazında tam tıkanıklığa PKG uygulamanın SV fonksiyonlarına olumlu etkisi olmadığı gibi aynı zamanda SV yeniden şekillenmesinde bir artışa neden olmaktadır. Bununla beraber anterior Mİ'nin subakut fazında ciddi tıkanıklığa PKG uygulaması belki de SV yeniden şekillenmesini engelleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Large randomise studies revealed that percutaneous coronary intervention (PCI) for total occlusion of infarct-related artery has no clinical benefit on stable patients in the subacute phase of myocardial infarction (MI). The purpose of this study is to evaluate left ventricular (LV) remodeling with transthorasic echocardiography and biochemical markers of remodeling after PCI for total or subtotal infarct- related left anterior desending artery (LAD) in stable patients who did not received fibrinolytic theraphy.Patients and Methods: Sixty stable patients with subacute anterior MI who have total or subtotal occlusion in the infarct-related LAD in coronary angiography were enrolled the study (20 patient in the total- medical group, 20 patient in the total-PCI group and 20 patient in the subtotal-PCI group). Technetium-99m sestamibi scintigraphy was performed on all patients to determine myocardial viability before the patients received the assigned treatment. All patients? left ventricular diameters, volumes and ejection fractions were measured at admission and at first month after discharge. N-terminal pro brain natriuretic peptide (NT-pro BNP), tenascin-C and C-reaktive protein (CRP) levels were also measured at admission and first month.Results: There was no significant difference in necrotic segment number in Technetium-99m sestamibi scintigraphy in all three groups. Compared to baseline measurements; in the total- PCI group, there was significant increase in left ventricular diastolic diameter (LVDD), left ventricular end-diastolic volume (LVEDV), left ventricular end- systolic volume (LVESV) and left ventricular mass (LV Mass). In the total- medical group, a borderline significant increase was observed in LVEDV and a significant increase was observed in LV mass at first month. No significant difference was seen in all echocardiographic parameters in the subtotal-PCI group at first month after discharge. The percentage of increase in LVEDV was seen significantly higher in the total-PCI group (p=0.03) than the other groups and there were also a borderline higher increase in LVESV in the total-PCI group than the other groups (p=0.06). The percentage change of LVSD, LVDD and LVEF was not differ significantly in both three groups. Compared to baseline values; NT-pro BNP, tenascin-C and CRP levels were decreased in both groups at first month. In the total- PCI group the decrease of NT-pro BNP and CRP values were not statistically significant but the tenascin-C values were significantly decreased. Both the total-medical and subtotal- medical groups; there were significant decrease in the tenascin-C, NT-proBNP and CRP values at first month.Conclusion: In stable patients, PCI for total occlusion in the subacute phase of anterior MInot only have no positive effect on LV functions but also causes an increase in LV remodeling. Nevertheless PCI for subtotal occlusion in the subacute phase of anterior MI may prevent LV remodeling.